30 Kasım
#13087854

İade Edilen Elektrik Süpürgesini Yukko Teslim Almıyor

Trendyol'dan 11 Kasım 2019 tarihinde sipariş verdiğim Arnica Tayfun 2400 Watt Elektrik Süpürgesi, kargo bana teslimat için haber verilen 16 Kasım 2019 tarihinde yanlış adrese gittiğinden, sonraki günlerde de ben evde olmadığımdan ve süpürgeyi almaktan vazgeçmem nedeniyle, benimle hiçbir teması olmadan kargo şubesinde geçirdiği günlerden sonra satıcısı Yukko'ya iade edilmek üzere geri gitti. Ancak Yukko satıcısı yoklara karıştı. Adresinde bulunamadığından 3 seferdir Yurtiçi Kargo şahsa ürününü teslim edemiyor... Dolayısıyla param iade edilmiyor. Hayatımda ilk kez karşılaştığım bir durum. Her şekilde gereğini yapacağım.

Sebnem Sebnem 1.822 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Sebnem04 Aralık

    11 Kasım 2019 tarihinde sipariş verdiğim Arnica Tayfun 2400 Watt Elektrik Süpürgesi, kargo bana teslimat için haber verilen 16 Kasım 2019 tarihinde yanlış adrese gittiğinden, sonraki günlerde de ben evde olmadığımdan ve süpürgeyi almaktan vazgeçmem nedeniyle, benimle hiçbir teması olmadan kargo şubesinde geçirdiği günlerden sonra satıcısı Yukko'ya iade edilmek üzere geri gitti. Ancak Yukko satıcısı yoklara karıştı. Adresinde bulunamadığından 5 seferdir Yurtiçi Kargo şahsa ürününü teslim edemiyor. Dolayısıyla param iade edilmiyor. Buradaki şikayetim sonucunda 2 Aralık'ta Yukko bana dönüş yaptı, sorunun Black Friday kampanyası yoğunluğu nedeniyle kargo gecikmesinden kaynaklandığını, ürünün Yukko'ya an itibarıyla ulaştığını, iade sürecimle ilgili hiçbir problemin olmadığını açıkladılar. Ben de teşekkür formu doldurdum. Ancak 2 gündür durum aynı! Kargo hareketlerini kontrol ettiğimde, Yukko'nun süpürge bize ulaştı, iadenizle ilgili bir sorun yok dediği süpürgenin hala teslim edilemediğini, bugün yeniden dağıtıma çıktığını gördüm. Kargo neden teslim ettiği malı her Allah'ın günü teslim etmediğini kayda geçsin? Deli mi bu kargo? Hadi Kargo uyduruyor, Yukko bir sorun yok dediğine göre neden para iadem gerçekleşmiyor? Bu iş sonsuza kadar sürüp gidecek anlaşılan. Hayretler içindeyim. Böyle bir şeyle ilk kez karşılaştım, para iadem ivedilikle gerçekleşmediği takdirde her türlü hukuki girişimi, ilgili bakanlığa da gereken şikayeti yapacağım.

  • Sebnem02 Aralık

    Yukko çok kısa sürede bana dönüş yaptı, çok zarif bir biçimde bilgilendirildim. Sorunun Black Friday kampanyası yoğunluğu nedeniyle kargo gecikmesinden kaynaklandığını, ürünün Yukko'ya bugün ulaştığını, iade sürecimle ilgili hiçbir problemin olmadığını açıkladılar. Çok teşekkür ediyorum.

  • Yukko Temsilcisi30 Kasım

    Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili gerekli inceleme yapılarak, en kısa süre içerisinde tarafınıza telefon ile geri dönüş sağlanacaktır .Tüm şikayet, öneri ve isteklerinizi Yukko.com sitemizden mesaj göndererek veya 0(850) 222 90 50 numaralı çağrı merkezimize ulaşarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Yukko

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler