25 Ağustos
#12490225

Youwin Para Çekme Sorunu

Ayın 19'unda 3200, 20'sinde 7980 ve 21'inde de 7500 TL para çekme talepleri verdim. 7980 ve 7500 TL'lik çekme işlemlerim başarılı sonuçlandı. Fakat 6 gündür yatmayan 3200 liram var. O canlı sohbetinize gidiyorum ve saçma sapan şeyler söylüyorlar. Yok bugün cumartesi ve iş günü içinde sayılmıyor falan. Yok işte 1 ila 5 gün arasında yatacak falan. 3 gündür diyorum ki; normalde hemen ertesi gün param hesabıma yatardı ancak bu sefer bir sorun var. İlgilenmiyorlar ve hiçbir şey yapmıyorlar. Tam 3 gündür yardı[email protected]'a her gün mail attım ve 1 kere bile cevap vermediler. İnsanları mağdur edip saçma sapan davranıyorlar ve tavrınızdan gram hoşlanmıyorum.

Duran Duran 3.143 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Duran25 Ağustos

    Bakın 2 3 gündür bunun peşinde zaman harcıyorum ve sürekli hesabıma girip yatmış mı diye bakmaktan sıkıldım. Tekrar diyorum bugüne kadar hep ertesi gün yatırıldı ve bunda bir sorun var. Ben gerekirse 10 gün bile beklesem yine de yatmayacak. Boşuna beni bekletiyorsunuz. Benim iletişim kurabileceğim tek kanal sizsiniz. Yani ben sizi bilirim. Ve yetkili olan da sizsiniz. Sizin el atmanız gerekir. Parayı yatıran kişilere ulaşamıyor musunuz veya parayı siz yatırmıyor musunuz? Hesabıma da yatırmıyorsanız siteye yatırın o da olur. Şu an böyle boşlukta mı bekliyor para. Kısaca boşuna bekletiyorsunuz yani. Yardım edemediğiniz nokta ne anlamıyorum? Boşuna zamanımı harcamayın lütfen.

  • Youwin Temsilcisi25 Ağustos

    Sayın Duran Bey, Canlı destek ile olan görüşmeleriniz kayıt altında olup bugün içerisinde yazışmalarınız gayet seviyeli bir şekilde olduğunu aşağıda da görebilrsiniz. ( 30m 42s ) Visitor: Merhaba ( 30m 44s ) Bülent B: Merhaba, ( 30m 53s ) Visitor: Para çekme talebi verdim 6 gün oldu ( 31m 5s ) Visitor: Mail attım 2 gündür cevap veren olmadı ( 31m 21s ) Bülent B: Kullanıcı adınız ve ulaşmayan çekim talebinin miktarı nedir ( 31m 28s ) Visitor: G*******s ( 31m 30s ) Visitor: 3200 ( 34m 11s ) Bülent B: Duran Bey bu çekim talebiniz 20 Ağustosta onaylanmış. 4 iş günü geçmiş. Pazartesi mesai bitimi sonuçlanana kadar size ulaşmaz ise 20 Ağustostan bugüne hesap özetinizi göndermenizi önemle rica ederiz ( 34m 52s ) Visitor: Siz bir müdahalede bulunamıyor musunuz ( 34m 58s ) Visitor: Geri aktarım falan ( 35m 37s ) Bülent B: Onaylanmış işlem bizden çıkmış Duran Bey. Bizim müdahale şansımız bulunmuyor bu aşamada ( 36m 5s ) Visitor: Anlıyorum. Peki hesap özeti screen shoot olarak mı göndereceğim ( 36m 36s ) Bülent B: Yok efendim PDF formatında gönderebilirsiniz pazartesi mesai bitimi sonrasında ( 36m 46s ) Visitor: Peki sağolun Bir önceki gün canlı destek ile olan yazışmanız da aynı şekilde seviyeli bir dil ile izah edilmiştir. Çekim talebiniz işlem süresi devam etmektedir ve çekim sayfanızxda verilen süreç dahilindedir. Havale ile çekimler farklı aracı kurumlar ile gönderilmekte olup daima aynı gün ve saatte gelmeyebilir, bu sebeple 1 ile 5 iş günü olarak çekim talebi verdiğiniz sayfada bilgi verilmektedir. Lütfen canlı destek ile olan görüşmenizde verildiği bilgiye göre eğer pazartesi çekim talebiniz tarafınıza ulaşmaz ise bilgi veriniz. Karşılıklı anlayış ile iletişim kurabildiğimizi yukarıdaki canlı sohbet ile görülmekte olup bu diyalog ile devam etmeyi umuyoruz. Saygılarımızla,

Ziyaretçi Yorumları