Yolcu 360'ta Araç Kiralama Sorunu

Volkan Volkan06 Temmuz 17:05

03.07.2020'de maalesef yolcu360.com üzerinden araç kiralama hatası yaptım. Yapmış olduğum rezervasyon için Ankara Esenboğa da bulunan araç kiralama ofisine gittim ve firma tarafından Findeks notum istendi. Findeks kredi notum istedikleri değerin üzerinde olmasına rağmen 2016 yılında yaşadığım bazı sıkıntılardan dolayı kanuni takibe girmiş olan ürünlerden ötürü araç veremeyeceklerini söylediler. 

size ne benim 2016' daki sıkıntılarımdan sanki aracı üzerimize mi veriyorsunuz ki. İstediğiniz kredi notundan çok daha üst kredi notum var şu anda. Burada ki en büyük hata madem böyle bir uygulama var neden en başında sorgulama yapmıyorsunuz. Havaalanına gidip tekrar eli boş şekilde dönmem benim 3 saatime mal oldu kim verecek bunun hesabını. Ayrıca bir de elimizdeki paramızdan da olduk hafta sonuna geldiği için paramız pazartesi hesabıma yattı. 

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Volkan 09 Temmuz 23:52

Yaşadığım sıkıntı ile ilgili Yolcu 360 dan Ceyhun bey beni arayıp üzüntüsünü dile getirdi ve keyifli bir sohbet gerçekleştirdik kendisi ile. Fakat tabii ki bu yaşadığım sıkıntı için bir çözüm olmadı yinede Ceyhun bey in şahsına teşekkür ediyorum gerçekten ilgili ve işini bilen bir insan.

Yolcu 360 Logo Yolcu 360 06 Temmuz 17:19

Değerli Misafirimiz Volkan Bey, Şikayetinizle ilgili gerekli incelemelerimiz yapılacaktır ve en kısa sürede sizlere geri dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla, Yolcu360.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler