30 Eylül
#12695086

Yolcu 360'dan Faturalarımı Alamadım

Uzun bir süredir zaman zaman iş amaçlı seyahatlerimde Yolcu 360 üzerinden araç kiralamaktayım. Şimdiye kadar muhatap olduğum arkadaşlar da yardımsever ve kibar şekilde taleplerimizi alıp karşılamaya çalıştılar. Ancak son 2 araç kiralama işleminde benzin, HGS ve ek sigorta gibi işlemlerden para kesintisi yapılmasına rağmen faturalarım gönderilmemekte ve faturaları ibraz etmekle yükümlü olduğum şirkete karşı zor durumda bırakıldım. Sırasıyla son 2 aracı Yolcu 360 aracılığı ile Greenmotion ve Gold cardan araç kiraladım.


Araç kiralama ücretleri dışında bedeli sonradan belli olan kesintiler yapıldı. Yolcu 360 sadece fatura sorununu ilgili kurumlara bildirmekle yetinmekte ve sorunun nihai çözümü konusunda yetersiz kalmıştır. Bu sebeple ilgili kurumları da ayrıca aradım. Greenmotion sadece not aldı. Goldcar ulaşılmaz durumda.


Ancak Yolcu 360 ile çalışma sebebimiz eğer tek kontak olarak hizmeti doğru düzgün almak ise bu konuda sıkıntılar bulunmaktadır. Bu konuda en azından Yolcu 360 bize fatura gönderip ilgili firmalara kesebilirdi. Bunu da yapmadılar. Maalesef zaman kaybı ve gereksiz stres yaşamama sebep oldular.

Engin Engin 4.272 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Engin'in Teşekkür Mesajı03 Ekim

    Yaşadığım sıkıntı konusunda hızlıca aksiyon alıp çözüm üretildiği için Yolcu360 ekibine teşekkür ederim.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler