Yolcu 360 ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Bilal'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
2 Destekçi

Yolcu 360 Süreç Yönetimi Ve Müşteri Destekleri Bu Kadar Olmaz

585görüntüleme
Bilal
Bilal 27 Kasım 2020 21:23

Bugün Trendyol ® kampanyası ile arabamı kiraladım rezervasyonunu yaptım. Kalkıp havalimanına gittim bu pandemi döneminde otobüs kullandım. Sırf bu sebepten gittiğimde karşılaştığım Findeks ® notunuz yetersiz olduğundan arabayı veremiyoruz arkadaş böyle bir şeyler karşılaşabileceğimi koca Yolcu360 bilmiyor mu hayır zaten operasyonel süreç eksiklerinden beni mağdur ettiler üstüne üstlük çağrı merkezlerini arayıp 8 e kadar arabayı almam gerekiyor dışarı çıkma yasağı var çok fazla havalimanında bekleyemeyeceğimi bana hemen dönmelerini gerektiğini söylediğim halde biz sizi arayacağız deyip saatler geçtiği halde dönmediler ilk defa Yolcu360 ı deneyimleyecektim zaten Şikayetvar ®'da gördüğüm diğer yazılarda da benzer sorunlar var hep yapılan kampanya başarılı olamayıp müşterileri mağdur etmek olmuş biraz.

Gelişme
Gelişme

15 Aralık 2020 10:06

Güya problemimi çözmüşlerdi şikayetvar.com' a yazınca hızlıca beni aradılar 100 TL fark ödeyin size başka bir araç verelim sonra hemen 100 t nizi iade edelim dediler. Ödedik bekliyoruz Hala bekliyoruz 5 günde bir işleminizde bir aksaklık oldu 5 güne paranızı iade ediyoruz diyorlar bu 3. Söyleyişleri 15-20 iş gününü buldu paramı hala iade edecekler keşke bulaşmasaydım arabayı alış aşaması problemli sonra konuyu çözüyorlar çözdükleri konuda da problem var artık çözümdeki arkadaşlar maillerime cevapta vermiyorlar üç kuruşun üzerine yatma çabasında bir firma daha da işim olmaz.

Yolcu 360 Logo
Yolcu 36027 Kasım 2020 21:25

Değerli Misafirimiz Bilal Bey, Yolcu 360 irtibat numaramız olan 0850 360 5 360 ve [email protected] üzerinden 7/24 hizmet verilmektedir. Bizlere ulaşarak destek alabilirsiniz. Saygılarımızla. Yolcu 360.

Bilal
Bilal27 Kasım 2020 22:00

Burada şikayetimi belirttikten sonra Sayın İsmail Timurtaş tarafından hemen arandım. Problemimi anlayışla karşıladı ve çok hızlı bir şekilde çözüme kavuşturdular. Yolcu360 ailesi ve şikayetvar.com'a teşekkürlerimi belirtiyorum.

Bilal
Bilal15 Aralık 2020 22:36

Bugün sonunda iademi yaptılar geçen seferki problemimdede kendi imkanlarımla destek alamamıştım yine aynısı oldu demek ki gerçekten müşteri memnuniyetine değil de Şikayetvar puanlarına daha fazla değer veriyorlar onu öğrenmiş oldum bir probleminiz olursa müşteri hizmetlerini arayıp kendinizi yormayın Şikayetvar'a yazın onlar sizi ararlar

Bilal
Bilal1 hafta önce

Bugün şikayetimin üzerinden günler geçmesine rağmen (ben unutmuştum) Ceyhun Bey tarafından aranıp konu ile alakalı bilgilendirilip firma adına üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını belirttiler. Kendi şahsına istediğim her zaman ulaşabileceğimi bir sonraki kiralamalarımda beni üzmemek ve gönlümü almak adına kendisiyle birebir iletişime geçebileceğim bilgisini verdi Ceyhun Beye ilgisinden dolayı teşekkürlerimi iletiyorum.

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler