09 Mayıs
#11948815

Yolcu 360 Rezervasyon Kaynaklı Oluşan Mağduriyetim!

Şimdi biz 1 günlüğüne bir rezervasyon yaptık c** ö** adına bizden kart puanlaması 700 civarlarında bir şey denildi. Bu kadarına sahipseniz alabilirsiniz denildi bizde o ortalamada olduğunu bildiğimizden dolayı var dedik. Aracı saat 22:30'da alacaktık gittik bizden kart puanlaması 1500 denildi ve araç alamadık sonraki yapılan görüşmede de müşteri hizmetlerinizle bizi farklı bir ofise yönlendirdi 106 TL'ye yaptığımız rezervasyon + 44 artarak 150 TL'yi buldu bir de aracı saat 01:00 da aldık 3 saat orada beklemek zorunda kaldık; şimdi bu arkadaşta bize sorun bizden kaynaklıysa 44 TL'yi geri ödemesini yaparız dedi tabi sonrasında da bize herhangi bir geri dönüş olmadı yapılan görüşmeler kayıt altında dinlenir geri ödeme gerçekleşir dedi. Biz sonradan da aradık aracı verdikten sonra herhangi işlem söz konusu olmadı. Bu konu hakkında yardım olmanızı istiyorum.

Mert Mert 2.977 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mert'in Teşekkür Mesajı10 Mayıs

    Yazdığım şikayet yorumuna istinaden 1 gün sonrasında tarafıma ulaşan ceyhun bey yaşanılan duruma istinaden bizlerden alınan ek ödeme için tekrardan geri ödeneceğini iletti müşteri memnuniyeti açısından olduğunu düşünüyorum yaptığımız görüşme çerçevesinde ilgisinden dolayı teşekkür ediyoruz kendisine, paranın iadesini bekliyoruz :)

  • Yolcu 360 Temsilcisi09 Mayıs

    Değerli Misafirimiz Mert Bey, Sizlerle en kısa sürede iletişime geçilecektir ve konuyla ilgili destek sağlanacaktır. Saygılarımızla,

Ziyaretçi Yorumları