sta-4-hoverİyi Çözüm

Yolcu 360 Findeks Sorunu Mağdur Etti

Orhan Orhan26 Temmuz 01:42

19-24.07.2020 tarihleri için Yolcu 360 sitesi üzerinden Windy Car firmasından araç kiraladım. Sabah 9 'da aracı almak için İstanbul havaalanına gittim arkadaşlar servisleriyle beni alıp ofise götürdüler ancak Findeks denen saçmalıktan ötürü aracı alamadım müşteri hizmetlerini aradım. Yapacak bir şeyleri olmadığını iade edeceklerini belirttiler. Evet ilk iş gününde para geri iade edildi. Ancak ben o gün saat 11' de tatil için yola çıkacakken başıma bunun gelmesi yıkıcı oldu tekrar havaalanından eve dönmek en kısa 2 saat neyse eve geldiğimde ise eşimi ve 1 yaşındaki oğlumu saymıyorum. 9 yaşındaki kızımın sırt çantasıyla kapıda bekleyip gitmiyor muyuz diyen gözler ile bana bakması inanın bu yasa kadar yaşadığım nadir 1-2 olaydan biridir. 

Pazar olması sebebiyle çoğu yer kapalıydı ve bir yol üstü Rent a Çar dan neredeyse 2 katı fiyatına senet imzalayarak 4 saat aramam sonunda 10 yaşında bir araba kiraladım. Pandemi dolayısıyla insanlarda belli bir bütçe ayırıyorlar. Her şeye kısıtlı imkanlarla birçok şeyi yapmaya çalışıyoruz. Arzu edersiniz tabii ki  kredi almıyoruz kasko deseniz zaten araçlar full kasko çoğu araçta da GPS var neyin Findeks'i ya çalıştığınız firmalarla Fındekssiz bir anlaşma yapın ya da ilk kiralama yaparken Findeks notuna bakıp öyle kiralayın ki son dakika mağdur olmayalım. Özellikle bizden bir şeyler bekleyen çocuklarımıza karşı insanlar mahcup olmasın.

Cevaplar

profile-icon Orhan 31 Temmuz 03:36

Halen daha dönüş olmadı.

Yolcu 360 Logo Yolcu 360 26 Temmuz 05:03

Değerli Misafirimiz Orhan Bey, Şikayetiniz detaylı olarak incelenecektir ve tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızı sunarız. Yolcu360.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler