20 Mart
#11740853

Yolcu 360 Araç Kiralama Mağduriyeti!

Yolcu 360 sitesinden aynı hafta içinde Central Rent a Car firmasına ait 2 adet aracı İzmir ve Trabzon hava alanlarından kiraladım. Hem Yolcu 360 sitesinde kiralama detaylarında hem de Central Rent a Car firmasının taahhütlerinde ve hatta ofislerinde büyük puntolarla tüm araçların dolu depo ile teslim edileceği belirtilmesine rağmen iki farklı şehirde de boş depo olarak araçları teslim aldım ve teslim sırasında ilk kiralamada depoda fazladan yaklaşık 50 TL'lik benzin kaldı ve bunu iade edemeyeceklerini söylediler ikinci kiralamada ise aracın ibresi digital olduğundan 1 milimlik bir oynama için aracın deposu komple boşmuş gibi ücret kesmek istediler yaklaşık 5 TL'lik benzin için 25 TL ödetmeye çalıştılar hem Central Rent a Car firmasına hem de Yolcu 360 internet sitesine şikayette bulundum ve yaşananların normal olduğunu fazla benzin kalırsa isterseniz hortumla çekin dediler. Verdikleri taahhütler içinde şartlar, koşullar değişebilir dediler. Bende ben firmanızdan Mercedes c180 kiralasam şu an elimizdeki imkanlar bu diyerek Hyundai Assan i20 verip vermeyeceklerini sordum. Öyle bir şeyin imkansız olduğunu söylediler. Aynı şekilde bana aracın deposunu tam dolu yerine boş verilmesi verdikleri taahhütlerin yerine getirilmemesi olduğunu açıkladığımda kampanya sürecindeyiz çok iş var bahanesi ile karşılaştım fakat iki farklı ofiste de ofis çalışanları araçların depolarını Central Rent a Car firmasının doldurtmadığını belirtti ve kendilerininde bu yüzden sıkıntı çektiklerini bizim elimizden bir şey gelmiyor fakat firmaya siz şikayette bulunursanız çözülmesi bizim de faydamıza olur dediler. Central Rent a Car firması hem güvenilmez kiralama firmalarının uyguladığı bir taktik olan boş depo verip ya müşteriye gösterge az gösteriyor diyerek ceza kesme ya da fazla kalan yakıtla kara geçme gibi bir politika uygulayıp hem de kaliteli firmaların vermiş olduğu araçlarımız dolu depo verilip dolu depo alınır diyerek müşterisini yanıltmakta ve Yolcu 360 sitesi ile yapmış olduğum görüşmede bu çok defa aldıkları bir şikayet olmasına rağmen yapabilecekleri bir şey bulunmamakta her iki firmada paralarını eksiksiz alırken müşterileri mağdur edilmekte.

Rıdvan Rıdvan 3.825 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Rıdvan'ın Teşekkür Mesajı25 Mart

    Şikayet sürecinde Yolcu 360 firmasından ceyhun bey benimle ve Central ren a car firması ile iletişime geçip yapılan hatayı düzeltti ve daha sonra ilgili firmadan da dönüş sağlandı aynı hataların tekrar yaşanmıyacağı her iki firma tarafındanda teyit edildi.

  • Yolcu 360 Temsilcisi20 Mart

    Merhaba Rıdvan Bey, Şikayetiniz ile ilgili sizleri aradık fakat ulaşamadık. Konuyla ilgili firmamızla irtibata geçtik ve yaşanılan olumsuz deneyimle alakalı geri dönüş istedik. İlgili ofislerle yapıcakları görüşme neticesinde tarafımıza dönüş sağlanacaktır. Yarın mesai saatlerinde sizlere tarafımızdan dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla,

Ziyaretçi Yorumları