Yolcu 360 ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Cuvan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Yolcu 360 2500 TL Ücret Alıntısı!

618görüntüleme
Cuvan
Cuvan 29 Kasım 2020 21:14
ÇözüldüÇözüldü
Cuvan'ın Teşekkür Mesajı
“Ceyhun beyin ilgisinden dolayı Teşekkür ederim. Yolcu 360 ile ilgili bir durum olmadığını anladım. Gerçekten ilginizden dolayı Teşekkür ederim Ceyhun Bey.”

14.11.2020'de aldığım araç ellerinde bulunmadığı için üst model araç verildi. Otoparkta incelendi aldığım zaman ama alt takıma hiçbir şekilde bakılmadı. Aracı teslim ederken şoför kapısının altında içeriye göçük vardı ki direk oradaki çalışan oraya baktı. Ne tesadüfse. Bana direk kafadan 3000 TL ama sizin için 2500 TL'ye olur diye söylediler. Saat 13:40 'ta uçuşum vardı, Yolcu 360 'a durumu izah ettim ofisle görüşüp dönüş yapılacak denildi ama dönüş yapılmadı. Uçuşum yaklaştı ve kaçırmamak adına ücreti ödemek zorunda kaldım.

Daha önceki müşteriye ulaşamadılar sormak için. Ama kesinlikle benden kaynaklı bir göçük değildi o, bundan eminim. Sürekli araç kiraladığım bir firma ve bunu Yolcu 360 vesilesiyle gerçekleştirdim hep. Fatura gönderilmedi bana. C**** beyle görüştük sağ olsun ilgilendi ama benim zararımı karşılayacak bir çözüm bulunamadı. Böyle durumlarda Yolcu 360 bence duruma müdahale etmeli ve firmaya durumu izah etmeli. Benim tek müdahale edemediğim nokta elimde resmi bir kağıt bulunmaması. Ön tamponun sol alt kısmı zaten çizikti. Benden kaynaklı bir şey olduğunu düşünmüyorum.

Yolcu 360 Logo
Yolcu 36029 Kasım 2020 21:22

Değerli Misafirimiz Cuvan Bey, Daha öncede sizlerle yapılan görüşmelerde firmayla iletişim kurulup sizden önce kiralama yapılmış teslim tutanakları incelenmiştir. Biliyorsunuz ki , aracı teslim aldığınızda imzalamış olduğunuz teslim formu esas kabul edilmektedir. Önceki kiralamalarda ilgili hasara ilişkin bir kayda rastlanmadığı için ve kiralama evrağınızda hasar bulunan noktada herhangi bir hasar beyanı olmadığından üzülerek tutar size yansıtılmıştır. Sizlerle Ceyhun Bey'in yapmış olduğu görüşmede gerekli yönlendirmeler yapılmış aracılık hizmetimizin tüm gereklilikleri yerine getirilmiştir. Şikayetin Yolcu360 kurumu ile bir alakası olmadığını tekrar sizlere hatırlatır. Anlayışınız için çok teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Yolcu360 Memnuniyet Merkezi.

Cuvan
Cuvan01 Aralık 2020 09:42

Anlayış göstermiyorum, işini eksik yapan insanlarla anlaşma sağlayıp iş yapıyorsanız bunu takip etmek mecburiyetinizdir. Yazıktır yani. Böyle olmaması gerekiyordu.

Cuvan
Cuvan07 Aralık 2020 18:33

Ceyhun beyin ilgisinden dolayı Teşekkür ederim. Yolcu 360 ile ilgili bir durum olmadığını anladım. Gerçekten ilginizden dolayı Teşekkür ederim Ceyhun Bey.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler