Yolcu 360 Ücret Şikayetleri

(39 şikayet)
Şikayet Konuları

Mehtap'ın Teşekkür Mesajı

Firmaya ilgisinden, olaya çözümcül yaklaşımından, mağduriyet giderici tutumlarından dolayı teşekkür ediyorum. Ayrıca teşekkürlerimin en büyüğü de Ceyhun beye. İşini çok iyi yaptığını söyleyebilirim ve iş hayatında böyle çalışma stiline sahip insanların çok daha iyi mertebelere gelmelerini temenni ederim.
13 Eylül MehtapMehtap 4.084

Emel'in Teşekkür Mesajı

Hızlı çözüm için teşekkür ederim.
02 Eylül EmelEmel 4.755

Müge'nin Teşekkür Mesajı

Firmaya ve özellikler Serkan beye teşekkür ederim.
03 Temmuz MügeMüge 2.191

Çisil'in Teşekkür Mesajı

Ceyhun beye teşekkürler
24 Haziran ÇisilÇisil 4.610

Kadir'in Teşekkür Mesajı

Yaşadığım olumsuzluk gerçekten küçük ama çok çok rahatsız edici idi Ceyhun bey bence bu şirketin pelerin giymiş kahramanı, sadece telefonu açıp merhaba demesi iyi insan olduğunu gösteriyor ve yaşanan olumsuzlukları yok ediyor. Bir daha asla bu firmayla işim olmaz derken yarın bu firma üzerinden araç kiralamayı düşünüyorum başarılar... Teşekkürler.
14 Haziran KadirKadir 2.327

Muhammet'in Teşekkür Mesajı

Yolcu360 tarafından ceyhun bey aradı gerçekten mükemmel biri sorunumu çok olumlu bir şekilde çözdü teşekkür ediyorum ceyhun beye
10 Haziran MuhammetMuhammet 2.867

Metin'in Teşekkür Mesajı

Avis firmasının memnuniyetsizliğini gideren Türkiye'de müşteri memnuniyetini bu kadar önemseyen bir firma daha görmedim. Umarım bütün kurumsal firmalara örnek olursunuz. Hızlı ve etkili çözüm beni gerçekten çok mutlu etti ve gerçekten telefondaki hanımefendinin dediği gibi paralar önemli değil bir memnuniyet belki o tutarın kat kat mislini kazandırır. Bu bilince varan kurumsal firmalar görmek beni inanılmaz mutlu ediyor. Allah Razı olsun tüm yolcu360 ailesinden.
06 Haziran MetinMetin 2.556

Vahap'ın Teşekkür Mesajı

Geri dönüş için teşekkürler
27 Mayıs VahapVahap 3.471

Barış'ın Teşekkür Mesajı

Sorunum hemen çözüldü teşekkür ederim
25 Mayıs BarışBarış 3.216

Süleyman'ın Teşekkür Mesajı

Fazladan 1 gün ücret alan Central Rent A Car firmasının üçkağıtçılığına karşılık yolcu360 firması yakinen ilgilenmiş olup özellikle Ceyhun beye ilgi alakasından dolayı teşekkürlerimi sunarım. Birsonraki kiralamamda 145 TL. İndirim uygulayacaklarını vaat ettiler. Teşekkürler.
01 Mayıs SüleymanSüleyman 2.379

Emin'in Teşekkür Mesajı

Ceyhun Bey, gösterdiğiniz ilgi ve alaka için teşekkürler. Bütün sorun windycar firmasının banka anlaşması kaynaklı olduğu ile ilgili. Bu sırunları yaşamamanız için müşterilere; * provizyon iadesinin bir ayı bulabileceğini mutlaka takip etmeleri gerektini iletin. * Yapılan sözleşmenin ve imza atılan tüm evrakların mutlaka bir bushasını müşteriye verin. * Araç tesliminde mutlaka araç teslimi ve iade ile ilgili net bilgiler içeren teslim tutanağı düzenletin. Fikrim ve önerim bu yöndedir. Saygılarımla.
28 Nisan EminEmin 2.951

Büşra'nın Teşekkür Mesajı

Ceyhun bey çok teşekkür ederim süreci başarıyla yönetip tarafımızi firmanızi kullanmakta pişman etmediğiniz için sizi ve size bu görevi verenleri tebrik ediyorum çok teşekkür ederiz.
15 Nisan BüşraBüşra 2.242
1 2 3

Undefined
Teşekkür Mesajı

Avatar resmi
Yorum Yap

Cevaplar

Ziyaretçi Yorumları