Yolcu 360 ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Mustafa'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

Greenmotion Car Rental Böyle Şey Görmedim

1.797görüntüleme
Mustafa
Mustafa 04 Kasım 2020 17:07

İnternet üzerinden yapmış olduğum kiralamamda inanılmaz bir mağduriyet yaşadım. Bir hafta önceden Kadıköy Green Motion ofisinden rezervasyon yapmama rağmen rezervasyon yaptığım aracın orada bulunmadığını ve farklı bir özellikte araç vereceklerini söylediler, fakat ben rezervasyonu yapmamda ki sebebim o aracın özelliklerinin bana uygun olmasıydı. Sizi Aradığımda beni Fenerbahçe şubenizdeki Rent Go markalı ofisinize yönlendirdiniz ve oradan taksiyle gittim kendi imkanlarımla mağduriyetim bitmiyor oraya gittiğimde 30 dakika rezervasyonumu bulamıyor yetkili arkadaş tam bulduk diyoruz her yerde iyi çıkan Findeks puanım tutmuyor hadi bakalım Kadıköy ofisine geri gidelim. 

Evet sonunda green motion ofisinizde bir araç kiralıyorum, yani saat 09.00'da rezervasyonum olmasına rağmen ben ancak 11.30 sularında kiralayabiliyorum aracınızı. Güzel sorunsuz bir şekilde kullanıyorum aracı ama biter mi sıkıntılar? Hayır bitmez. Aracı teslim etmeden yakıt çubuğu 1 çizgi geride olduğu için 20 TL atıp ilerletmek istiyorum ilerlemiyor, tekrar 20 TL daha attırıyorum yine ilerlemiyor. Bu durumu teslim alan arkadaşınıza bildiriyorum ve elimdeki fişleri gösteriyorum ama tekrar atmam gerektiğini söylüyor. Tamam atıyorum bitti mi? Hayır. Aracı teslim ederken benim hiç fark etmediğim bir sorun çıkıyor aracın ön tamponunun sağ tarafında hafif eğiklik çıkıyor. (bir kaza değil çizik yok tahminim park halindeyken bir araç yanlışlıkla ittirmiş)  

Bu kadar mağduriyetin karşılığında hatalarınızı unutup benim hatamı görmezden gelemiyorsunuz, o kadar yerde kiralama yaptım ama bu kadar mağdur eden bir firma görmedim aracın hasarıyla ilgili benden 100 TL tahsil edildi, sizin hatanızda "bir yanlışlık oldu beyefendi", bizim hatamızda ise "bizden kesilir", sizi şiddetle kınıyorum.

Rezervasyon No : R_8**I Değiştirilen Rez. No : R_8J85

Yolcu 360 Logo
Yolcu 36004 Kasım 2020 17:35

Değerli Misafirimiz Mustafa Bey, Şikayetiniz tarafımıza ulaşmıştır. En kısa sürede sizlere dönüş sağlanacaktır. Anlayışınız için çok teşekkür ederiz. Yolcu360

Mustafa
Mustafa05 Kasım 2020 14:05

Yolcu 360 olarak ilgilenildi fakat yönlendirdiği firma olan greenmotion maalesef sıfır memnuniyet

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler