Yolcu 360 Firma Ücret Şikayetleri

(27 şikayet)
Şikayet Konuları

Halil'in Teşekkür Mesajı

Ceyhun Bey'e ilgisi ve yardımlarından dolayı çok çok teşekkür ederim, gerçekten müşteri memnuniyeti adına işini fazlasıyla yapıyorlar, yolcu360 pişmanlık değil memnuniyettir
4 g HalilHalil 687

Yolcu 360 şirketinden araç kiraladım 7:24 Rent a Car yönlendirdi aracı teslim alırken sabah erken 6-7 gibi aracı teslim edeceğimizi söyledik onlarda sorun değil biz 7/24 açığız ve ayaktayız dediler. Bu arada 7/…

13 Kasım VeyselVeysel 839

Tuna'nın Teşekkür Mesajı

Teşekkürler
11 Eylül TunaTuna 5.666

Çisil'in Teşekkür Mesajı

Ceyhun beye teşekkürler
24 Haziran ÇisilÇisil 4.660

Kadir'in Teşekkür Mesajı

Yaşadığım olumsuzluk gerçekten küçük ama çok çok rahatsız edici idi Ceyhun bey bence bu şirketin pelerin giymiş kahramanı, sadece telefonu açıp merhaba demesi iyi insan olduğunu gösteriyor ve yaşanan olumsuzlukları yok ediyor. Bir daha asla bu firmayla işim olmaz derken yarın bu firma üzerinden araç kiralamayı düşünüyorum başarılar... Teşekkürler.
14 Haziran KadirKadir 2.394

Metin'in Teşekkür Mesajı

Avis firmasının memnuniyetsizliğini gideren Türkiye'de müşteri memnuniyetini bu kadar önemseyen bir firma daha görmedim. Umarım bütün kurumsal firmalara örnek olursunuz. Hızlı ve etkili çözüm beni gerçekten çok mutlu etti ve gerçekten telefondaki hanımefendinin dediği gibi paralar önemli değil bir memnuniyet belki o tutarın kat kat mislini kazandırır. Bu bilince varan kurumsal firmalar görmek beni inanılmaz mutlu ediyor. Allah Razı olsun tüm yolcu360 ailesinden.
06 Haziran MetinMetin 2.568

Süleyman'ın Teşekkür Mesajı

Fazladan 1 gün ücret alan Central Rent A Car firmasının üçkağıtçılığına karşılık yolcu360 firması yakinen ilgilenmiş olup özellikle Ceyhun beye ilgi alakasından dolayı teşekkürlerimi sunarım. Birsonraki kiralamamda 145 TL. İndirim uygulayacaklarını vaat ettiler. Teşekkürler.
01 Mayıs SüleymanSüleyman 2.390

Emin'in Teşekkür Mesajı

Ceyhun Bey, gösterdiğiniz ilgi ve alaka için teşekkürler. Bütün sorun windycar firmasının banka anlaşması kaynaklı olduğu ile ilgili. Bu sırunları yaşamamanız için müşterilere; * provizyon iadesinin bir ayı bulabileceğini mutlaka takip etmeleri gerektini iletin. * Yapılan sözleşmenin ve imza atılan tüm evrakların mutlaka bir bushasını müşteriye verin. * Araç tesliminde mutlaka araç teslimi ve iade ile ilgili net bilgiler içeren teslim tutanağı düzenletin. Fikrim ve önerim bu yöndedir. Saygılarımla.
28 Nisan EminEmin 3.027

Büşra'nın Teşekkür Mesajı

Ceyhun bey çok teşekkür ederim süreci başarıyla yönetip tarafımızi firmanızi kullanmakta pişman etmediğiniz için sizi ve size bu görevi verenleri tebrik ediyorum çok teşekkür ederiz.
15 Nisan BüşraBüşra 2.246

Cihangir'in Teşekkür Mesajı

Yolcu 360 aracılığı ile şikayetim giderildi çok teşekkür ediyorum
06 Nisan CihangirCihangir 2.626

Rıdvan'ın Teşekkür Mesajı

Şikayet sürecinde Yolcu 360 firmasından ceyhun bey benimle ve Central ren a car firması ile iletişime geçip yapılan hatayı düzeltti ve daha sonra ilgili firmadan da dönüş sağlandı aynı hataların tekrar yaşanmıyacağı her iki firma tarafındanda teyit edildi.
20 Mart RıdvanRıdvan 4.133

Müslüm'nin Teşekkür Mesajı

Dönüş yaptılar teşekkürler.
04 Ocak MüslümMüslüm 3.920

Ali'nin Teşekkür Mesajı

Ceyhun Bey'e net bir şekilde şikayeti giderici adımlar attığı için teşekkür ederim.
01 Kasım 2018 AliAli 8.031
1 2

Undefined
Teşekkür Mesajı

Avatar resmi
Yorum Yap

Cevaplar

Ziyaretçi Yorumları