YKM Mont Bozuldu

Ugur Ugur21 Şubat 10:30

YKM' den aldığım Aeropostale marka montu maksimum 6-7 defa kullandım, yağmur esnasında ıslanan montun içerisindeki pamuklarda bozulma meydana geldi, YKM sözde marka incelemesi için gönderdi. Gönderim kağıdı üzerine ret yazıp elime verdiler. Bu ürünü incelendiğini de düşünmüyorum. 

Diğer bir konuda YKM müşteri hizmetlerine bir türlü ulaşılamıyor, tam 25 gün bekledim 4 kez aradım sürekli kayıt açıp bana ulaşacaklarını söyleyip kapattılar; bir kere aramışlar telefon ile bana ulaşamadıklarını söylüyorlar ki aramadılar bile. Bir mail, SMS atar bir firma bu kadar mı müşterisine sahip çıkmaz? Neticede telefon ile bilgi alamadım illaki mağazaya gidince bilgi sahibi oldum. Son alışverişim oldu.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Ugur 22 Şubat 15:19

Mağaza geri dönüşü için teşekkürler, telefonda görüşüldüğü üzere tekrar incelemeye gidecek sonucu buradan da bildiririm

YKM Logo YKM 22 Şubat 15:15

Merhaba, Talebiniz ile ilgili görüşme sağlanmıştır. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Ykm Müşteri Deneyimi Ekibi

YKM Logo YKM 22 Şubat 10:08

Değerli Müşterimiz, Talebinizi aldık, bütün işlerimizi bir kenara bırakıp size yardımcı olmaya odaklandık. En kısa sürede çözümümüz ile ilgili size bilgi vereceğiz. Bize ihtiyaç duyduğunuz her an [email protected]’ den ulaşabilirsiniz. Güzel günler dileriz. YKM Müşteri Deneyimi Ekibi

profile-icon Ugur 21 Şubat 10:32

Clark Marka Ayakkabının iç astarı yırtıldı, 500 lira gibi yüksek bir ücret ödediğim ayakkabıyı günlük kullanımda değl özel günlerde dikkat ederek kullandım. YKM Müşteri hizmetleri Ayakkabıyı firmanın incelediğini söylüyor fakat hiçbir açıklama, yazılı veya sözlü bir rapor verilmedi. Gönderim tutanağına ret yazıp elime tutuşturuldu. İzmir Konak YKM!

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler