18 Ağustos 2016
#6232210

YKM İnternet Siparişimde 1 Ürün İçin Hesabımdan 2 Kez Çekim Yapıldı

12.08.2016 tarihinde eşime ilk yıl dönümümüz için aldığım gömlek için ödeme ekranı tamamladığımda hata mesajı aldım. Tekrar başa dönüp işlem yaptığımda alışverişim tamamlandı. Hesap hareketlerime baktığımda ise bankamdan 2 defa çekim yapıldığını gördüm. YKM ile görüştüm 24 ila 48 saat içinde paranın hesabıma yatırılacağını ilettiler. 48 saat dolunca tekrar aradım hiç kayıt oluşturulmadığını söylediler yeni kayıt oluşturdular. Ertesi gün tekrar aradım bununla ilgili bir talebiniz olmamış dediler yine oluşturdular. Her aradığımda acil olduğunu iletiyoruz demiş olmalarına rağmen hala param yatırılmadı. Üstelik ortada gömlekte yok. Yani ortada olmayan bir gömlek için 2 defa para ödedim. Yıl dönümümüz geçti gitti eşime karşı mahcubiyetimde cabası. Sonuç olarak YKM hiçbir hizmet vermeden kartımdan fazla çekim yapıp paramı iade etmiyor.

Ecem Ecem 138 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ecem24 Ağustos 2016

    Fazla çekilen ücret 10 gün sonunda hesabıma yatırılmış olup. 12 günün sonunda siparişim hala tedarik sürecinde beklemektedir.

  • Ecem19 Ağustos 2016

    Daha önce 5 kez aradığımda aldığım cevabı iletmekten başka bir şey söylenmemiştir tarafıma. Sorunum çözülmemiştir. Sayın YKM önce sorunu çözünüz paramı iade ediniz önceliğiniz kendinizi savunmak değil çözüm yapmak olsun lütfen. Buraya ayıracağınız değerli vaktinizi hesaplarımı inceleyerek ödemeye ayırınız. Lütfen ivedilikle para iademi gerçekleştiriniz. Aksi takdirde hukuki haklarım aracılığı ile tarafınıza dönüş yapacağımı üzülerek belirtmek isterim.

  • YKM Temsilcisi19 Ağustos 2016

    Merhaba Ecem A.,​ Talebiniz ile ilgili görüşülerek çözüm sunulmuştur. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, YKM Müşteri Deneyimi Ekibi

Ziyaretçi Yorumları