YKM ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ykm Harley Davidson Marka Bot Değişmemesi

601görüntüleme
Ünal
Ünal 13 Ekim 2020 17:35

İzmir Konak YKM 'den almış olduğum Harley Davidson marka bayan notunu yanlarında alt taban kısmında ve fermuarlarda meydana gelen sorunlardan dolayı 12.02.2020 tarihinde mağduriyetimin giderilmesi adına ilgili mağazaya teslim ettiğim ürünüm ile ilgili 13.10.2020 günü YKM tarafından aranarak ilgili görevli tarafından ürünümün gelip alınmasını mağduriyetimin ilgili firmaca giderilmediği bildirilmiştir. Bana yaklaşık (8) aydan beri yardımcı olmayıp sorunuma çözüm bulamayan İzmir YKM'den şikayetçiyim ben ürünü YKM'den aldım beni üçüncü şahıslarla muhatap kılan YKM'nin bu davranışını müşteri esnaf ilişkisinde etik bulmuyorum umuyorum mağduriyetimin giderilmesi hukuki merciler boyutunda aranacaktır yaklaşık olarak beni sekiz aydan beri oyalayan ürünümün garanti süresine çok az bir zaman kala bana olumsuz dönüş yapan İzmir YKM mağazasının bu davranışını ve beni mağdur edişini doğru dürüst bir vatandaş olarak kendime yakıştıramıyorum.

Gelişme
Gelişme

02 Aralık 2020 22:32

Yaklaşık olarak dokuz aydan beri sorununu mu çözemeyen her defasında çözüm sözü verdiği halde bunu yerine getirmeyen tüketiciye yönelik en ufak somut bir adım atmayan Tüm tüketici haklarını ihlal eden Konak YKM''den şikayetçiyim umarım sorunum giderilir.

30 Kasım 2020 05:26

İzmir Konak meydanına yakın bulunan YKM mağazasından almış olduğum Harley Davitson marka botu kısa süreli kullanımda meydana gelen sorunlardan dolayı 19.02.2020 tarihinde ilgili mağazaya götürerek değişim talebinde bulunmama rağmen tarafıma ilgili mağaza görevlilerince toplamda dört kez çözüm için değerlendirme önerisi ile aranmama rağmen hala sorunum çözümlenememiştir en son ilgili mağaza tarafından 13.10.2020 tarihinde 444 2 967 numaralı numaradan aranılarak sorunun çözümü konusunda tarafıma taahhüt verilmesine karşılık bugün tarihi itibari ile hala mağduriyetliğim giderilmemiştir yaklaşık olarak on aydan beri ürünüm ilgili mağaza tarafından adeta gasp edilmiştir haklı olmama rağmen neden sorunumun giderilmediğini çok merak etmekte olduğum gibi nasıl bir çözüm sunacaklarının belirsizliğini yaşmaktayım tüketici haklarının günümüzde en üst seviyede uygulandığı bir dönemde YKM gibi ülkemize mal olmuş güzide bir firma tarafından bu boyutta mağdur edilmek kabul edilecek bir durum değildir kaldı ki ürünüm ellerinde yaklaşık on ay kalarak garanti süresini de orada doldurmuş bulunmaktadır bir tüketici olarak bu zaman dilimi içerisinde tarafıma bilgi verilmesi sorunumun çözülmesi konusunda tüm yasal süreler ilgili mağaza tarafından ihlal edilmiş bulunmaktadır bu durum bile ürünün değişimi için yeterli bir gerekçedir bundan dolayı sizlerin nezdinde İzmir Konak YKM mağazasından şikayetçiyim umuyor ve diliyorum ki sorunum en kısa sürede çözümlenir ilgileneceklere şimdiden teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum.

YKM Logo
YKM13 Ekim 2020 17:47

Değerli Müşterimiz, Talebinizi aldık, bütün işlerimizi bir kenara bırakıp size yardımcı olmaya odaklandık. En kısa sürede çözümümüz ile ilgili size bilgi vereceğiz. Bize ihtiyaç duyduğunuz her an [email protected]’ den ulaşabilirsiniz. Güzel günler dileriz. YKM Müşteri Deneyimi Ekibi

YKM Logo
YKM13 Ekim 2020 17:57

Merhaba, Talebiniz ile ilgili görüşme sağlanmıştır. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Ykm Müşteri Deneyimi Ekibi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler