sta-1-hoverYetersiz Çözüm

YKM Den Alınan Mustang Marka Güneş Göz. Şikayeti!

Ertugrul Ertugrul02 Kasım 2019 22:04

İlgili gözlüğü Adana M1 Tepe YKM mağazasından satın almıştım ve üründe yaşadığım gözlük sapında eğilme problemi, özellikle sağ tarafta vardı fakat sonrasında iyiden iyiye geçmeyen ve artarak devam eden başımı ağrıtmaya başlayan problemler yaşamaya başladım ve ürünü iade etmek istedim. Yalnız iade süresinin dolduğunu problemin garanti lemi ile giderebileceğini belirttiler ve garantiden yapılmasını talep ettim ve gözlüğü verdim. Fakat iki defa gözlüğü hiçbir işlem yapılmadan tarafıma gönderdiler ve kalıba sokulup düzeltilmiştir diye belirtilerek tekrardan gönderilen fakat hiçbir işlem yapılmadan gönderilen gözlüğün hem de camında çizikler oluşmuş bir halde gönderilen Mustang marka 800 TL'den %50 indirimle aldığım gözlüğü inat ettim üçüncü kez gönderdim ve ürün hala testte şu anda hiçbir haber yok!

Ayrıca nedense hep o kanuni süre olan 21 iş günü bitimine yakın gönderiyorlar. Burada anlamadığım şekilde bir kasıt olduğunu düşünüyorum. Defalarca hem YKM-Boyner müşteri hizmetleriyle görüştüm bir şey çıkmadı. Hem mail attım hep otomatik maille tarafıma dönüş yapıldı. Adamakıllı bir muhatap bulamadım. Ben bugüne kadar hep birebir değişimi mümkün olmuyorsa bile karşılığında başka bir gözlük ile değişimini ya da aldığım değeri tutarında alışveriş çeki verilmesini talep ettim. YKM den aldığıma ve müşteri memnuniyetine, bağlılığına değer vermediklerini yaşayınca, anlayınca çok üzüldüm, çok pişman oldum.

Bu ayıplı malın artık para iadesini istiyorum. Çok mağdurum. Şu anda taraflarında üçüncü kere testte bulunan ürünün bir kez daha reddedilerek tarafıma gönderilmesi durumunda da Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuracağımı ve Şikayet Var sitesine de konuyu aksettireceğimi kendilerine mail yazdım, müşteri memnuniyeti açısından önem arz eden bu talebimi ve mağduriyetimi dikkate alacağınızı ümit ederim.

Ürün Test Takip Fiş no... : ST-3527494-Z7K1 Fatura ıd: 04070052605900530008

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Ertugrul 08 Kasım 2019 13:00

Biraz önce telefon geldi YKM Adana M1 Tepe mağazanızdan ve ürün yine geri gönderilmiş gelip alabilirsiniz dendi artık şu saatten sonra yeni muhatabınız ben değil Tüketici Mahkemesi olacaktır. Beni bu durumlara düşürdüğünüz için sizleri kınıyorum bir başkasına tavsiye edermisiniz diye sorulduğunda da görüşlerim hep negatif olacaktır.!

profile-icon Ertugrul 07 Kasım 2019 14:28

Hala bir haber yok bu nasıl bir mantıktır ya tüm işinizi gücünüzü bıraktığınıza ve şikayetimle ilgilendiğinize emin misiniz? Aradınız ilgileniyoruz dediniz kaç gün oldu yine haber yok bıktım bu oyalamalarınızdan bıktım. Müşteri arandı gazı alındı tamam bitti zaman kazandık mıdır bu mantaliteniz. Hani müşteri bağlılığı hani müşteri sadakati. Bir daha YKM den ürün almamaya ant içtireceksiniz bana yeter artık tarafıma net bir dönüş ve kesin sonuç bekliyorum!

YKM Logo YKM 04 Kasım 2019 10:07

Merhaba, Talebiniz ile ilgili görüşme sağlanmıştır. Daha güzel bir alışveriş için biz hep buradayız. Alışveriş Dostunuz, Ykm Müşteri Deneyimi Ekibi

YKM Logo YKM 04 Kasım 2019 09:12

Değerli Müşterimiz, Talebinizi aldık, bütün işlerimizi bir kenara bırakıp size yardımcı olmaya odaklandık. En kısa sürede çözümümüz ile ilgili size bilgi vereceğiz. Bize ihtiyaç duyduğunuz her an [email protected]’ den ulaşabilirsiniz. Güzel günler dileriz. YKM Müşteri Deneyimi Ekibi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler