17 Nisan 2013

YKM Ürün Değişiminin Yapılmaması!

14.04.2013 tarihinde Konya YKM'den yapmış olduğum alışverişte bir ayakkabı ile gömlek aldım.Daha sonra eve geldiğimde almış olduğum ayakkabının sağ ayağının en arkasında bir dikiş izi gördüm ve içime sinmedi bugün (16.04.2013) mağazaya değişimini yapmak için gittim. Bu arada ayakkabıyı sadece mağazada giydim denemek için başka da hiç kullanmadım.

Müşteri hizmetlerine gittim. Bayan personele durumu anlattım ayakkabıyı bir yere götürdü ve geldiğinde bu ürünü değiştiremem tekrar reyona koyamayız dedi.Bende iyi peki diyerek ayrıldım. Faturamı vermeyi de unuttu ayrıca. Her neyse anlamadığım konu arkasında hasar (dikiş izi) olan bir ürünü reyona koyamam diyor ben bu ürünü o reyondan aldım. Çözüm istiyorum.

Ahmet 92 Okunma

Cevaplar

  • YKM Temsilcisi24 Nisan 2013

    Sn. Yetkili, Ürün mağaza yöneticimiz tarafından incelenmiştir. Saygılarımızla

  • Ahmet 24 Nisan 2013

    Mağazanızdan almış olduğum ayakkabı arkasında dikiş izi olduğu için değiştirmek istedim ve değiştirilmedi.Sebep biz bunu reyona koyamayız.Ben o ayakkabıyı sadece mağazada giydim.Ve sizin bir şikayete verdiğiniz cevapta ise şu yazıyor:Sayın Yetkili ;Ürün kullanılmadığı taktirde 30 gün içinde faturası ile birlikte değişim yapılabilmektedir.Kullanılmış ürünlerin iadesi alınamamaktadır. Peki soruyorum size benim ürünüm neden değişmedi ve şikayetime neden cevap gelmedi.Hep buradan şikayette bulundum hem de ykm müşteri hizmetlerini aradım.Müşteri hizmetlerini arayalı bir hafta oldu neredeyse biz sizi en kısa zamanda bilgilendiririz diye ama hala yanıt yok.Lütfen artık sorunuma çözüm bulun.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön