04 Temmuz 2013

Yenicarsim.com Arızalı Ürünün Değişimi Yapılmıyor!

Yenicarşım.com aracılığı ile promtec firmasından aldığım Galaxy Note 2 telefonum 6 ay sonra kendiliğinden kapandı ve bir daha açılmadı. İlgili firmaya ürünü gönderdim ve bordunun yandığını ve bunun garanti kapsamında olmadığını bildirdiler. Önce suçu bana atıp darbeden dolayı dediler ama darbeden dolayı bordun yanmayacağını bildiğim ve böyle bir darbe olmadığı için kabul etmedim ve onlarda hemen o zaman yüksek voltaj falan dediler ki telefonum şarjda falan değil kendiliğinden durup dururken kapandı ve bir daha açılmadı. Şimdi soruyorum. Garanti telefonun bordunu kapsamıyorsa neyi kapsıyor? Niyetim işi güzellikle halletmek ama aksi durumda haklarımı aramak zorunda kalacağım.

Cevaplar

  • Doğu Kağan Ç.17 Aralık 2013

    bana bilgilendirme yapılmadı. bilginize.

  • Doğu Kağan Ç.04 Temmuz 2013

    bana gerekli bilgilendirme yapılmadı. yazılan yazı tamamen asılsızdır. yetkililerin beni arayıp gerekli açıklamayı yapmasını bekliyorum !!!! aksi durumda p.tesi günü promtec ve yenicarsım.com firmalarına dava açacağımın bilinmesini isterim.

  • Yenicarsim.com Müşteri Temsilcisi04 Temmuz 2013

    Müşterimizin işlemi incelenmiş ve kendisine gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Bize her konuda destek@yenicarsim.com adresinden 7 gün 24 saat ulaşabilirsiniz. Saygı ve Sevgilerimizle.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön