Yemek Sepeti ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Yemek Sepeti Keyfi Sipariş İptali

723görüntüleme
Murat
Murat 25 Kasım 2020 09:45

Dün akşam Yemek Sepeti üzerinden sipariş verdim. Ortalama yarım saat sonra canlı destek bağlanarak adresimi güncellemek istediğimi yazdım gelen cevap sipariş iptali için restoran ile görüşüyoruz! Siparişimi iptal etmeyin sadece kapı no güncellemek istiyorum yardımcı olursanız yazdım cevap sipariş iptaliniz restorana bildirildi! Israrla siparişimi iptal etmeyin yazmama rağmen Birce ismindeki robottan bozma insan bayan çalışan yüzünden siparişim iptal edildi. Resmen Yemek Sepeti çalışanının egosuna yenik düştüm. 4445445 müşteri hizmetlerini aradım adresiniz değiştiği için iptal etmek durumunda kalınmış dediler halbuki sipariş verdiğim koltuktan bile kalkmadım bırakın adres değiştirmeyi. Kısacası gecem mahvoldu malum pandemi dolayısıyla zaten bir yere gidemiyoruz bir gün dışarıdan yemek söyleyelim film izleyelim istedik Yemek Sepeti çalışanı Yemek Sepeti tüm keyfimi huzurumu kaçırdı. Özellikle bu dönemde insanlara yardımcı olmanız gerekirken kapı numarasını güncellemek isteyen bir müşterinin siparişini direk iptal etmek ve dinlemeden ısrarla iptal etmeyin demesine rağmen iptal etmek ancak size yakışırdı. Restoran zincirlerin kuralları varmışta bla bla bla geçin bunları hangi devirde yaşıyoruz müşterinize yardımcı olmak varken bu kadar basit bir i bile yapamıyorsanız yapmayın bu işi. Özellikle müşteriyi dinlemeyen yardımcı olmayan Birce isminde ki çalışanınızdan şikayetçiyim. Keyfi iptallerinizi müşterinizi hiçe saymanızı iletebildiğim tüm platformlarda ileteceğim. Benim keyfimi huzurumu kaçırmaya sizin hakkınız yok!

Yemek Sepeti Logo
Yemek Sepeti25 Kasım 2020 14:33

Merhaba, Kullanıcı İlişkileri ekibi olarak mümkün olan en kısa süre içerisinde kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden dönüş yaparak yardımcı olacağız. Tüm destek talepleriniz için canlı destek hattımız üzerinden 7/24 bize ulaşabileceğinizi ayrıca belirtmek ister, anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Yemeksepeti Kullanıcı İlişkileri [email protected]

Murat
Murat28 Kasım 2020 03:10

2 gün geçti ne arayan var sizi mağdur ettik diye ne soran var buraya standart bir metin yolla cevap verildimi verildi yaşattığız acizlikle övünün Neyse ki artık tek değilsiniz bir sürü alternatifiniz var Yemek Sepeti harici yerlerden sipariş vereceğiz!

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler