Yemek Sepeti ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Yemek Sepeti Banabi Para İadesi

531görüntüleme
Halil
Halil 24 Kasım 2020 20:17

21.11.2020 tarihinde Yemek Sepeti banabi uygulamasından alışveriş yaptım. Kurye arkadaş hatalı tutar ( başka birinin sipariş tutarını) çekmiş. 10 dakika sonra aynı kurye geri gelip doğru tutardaki çekimi yaptı ilk yaptığı hatalı çekimi iptal edeceklerini söyledi sistemsel bir sıkıntı olduğunu söyleyip gitti. Ertesi gün canlı destek ile iletişim kurup durumu anlattım başka bir kurye arkadaş geldi posdan iade etmeyi denedi yine sistemsel bir sıkıntı var gün içerisinde geleceğiz deyip gitti. Üzerinden 3 gün geçti canlı yardıma durumu iletmeme rağmen talep oluşturduklarını söylüyorlar ve ne arayan ne de soran var.

Yemek Sepeti Logo
Yemek Sepeti24 Kasım 2020 21:32

Merhaba, Kullanıcı İlişkileri ekibi olarak mümkün olan en kısa süre içerisinde kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden dönüş yaparak yardımcı olacağız. Tüm destek talepleriniz için canlı destek hattımız üzerinden 7/24 bize ulaşabileceğinizi ayrıca belirtmek ister, anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Yemeksepeti Kullanıcı İlişkileri [email protected]

Halil
Halil28 Kasım 2020 18:51

Mümkün olan en kısa süreden kastınız 1 hafta üzerinde aranmamam mı? Şaka gibi bir firmasınız hakkımı size helal etmiyorum.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler