05 Ekim 2017 #9644778

Yatsan Ürün Değişimi!

12.08.2016 tarihinde aldığım yatağım ikinci defa dikişlerinden yırtılma yaşamıştır. Bayi bu modelin üretimden kaldırıldığını onun yerine yeni yeni bir yatak almam için beni showroomlarına çağırdılar. Benim aldığım ürünün o günkü fiyatından sayarak üzerine yeni yatağın farkını ödememi istiyorlar. Ürünün birebir değişimini talep ettiğimde ürünün üretimden kalktığını söylüyor. Eğer ürün üründe kalktıysa aynı özelliklere sahip başka bir model ve ya bir üst model yatak ile değişimin yapılmasını talep etmekteyim.

Lokman 7.758 Okunma

Cevaplar

  • Lokman24 Mart

    Merhaba. Yatağımız firmanız tarafından değiştirildi ama bu yeni gelen yataktan sürekli ses geliyor. Bayi üzerinden servis talebinde bulunduk. Gelen arkadaşlar yatağın fitilleri yatağın çerçevesi surtugu için ses çıktığını söylediler. Fakat bundan önce ki yatağımızda böyle bir sıkıntı hiç yaşanmadı. Bu yatağın fitillerinden ya da artık kumaşından kaynaklı bir farklılık var ki böyle bir şey oluyor. Dediğim gibi eski yatağımızda böyle bir sıkıntımız yoktu. Model değişimi ya da iade talebinde bulunmaktayız. Bu yeni yataktan hiç memnun değiliz çünkü.

  • Lokman17 Ekim 2017

    Firma yetkilileri tarafıma ulaşmış ve mağaza ile ilgili bir yanlış bilgilendirme olduğunu söylemişlerdir. Ürün yenisi ile değişim içim süreç başlamıştır. İlgilerinden ötürü teşekkür ederim.

  • Yatsan Temsilcisi06 Ekim 2017

    Sayın Lokman Ö, Öncelikle yaşamış olduğunuz sorunu bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. İlgili birimimiz sizinle görüşme yapmıştır. iyi günler dileriz. 444 35 99 Yatsan Müşteri Hizmetleri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön