sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Yataş'tan Aldığım Yatak Örtüsü Çekti Ve Rengi Soldu

Meltem Meltem13 Temmuz 2019 13:08

Yataş mağazasından Minho yatak örtüsü şeyi aldım. Aldım uzun bir süre kullanmadım. Kullanmak için açtığımda yıkadım. Hem çekti hem de üzerinde 2 yerinde renginde açılma oldu. Sadece kısa programda 30 derecede yıkadım. Müşteri hizmetlerini aradım aldığınız Mağazayla iletişime geçin yardımcı olurlar dedi. Garantisi 2 yıl ürünün. Ben Ankara' dan aldım ürünü Trabzon'da yaşıyorum. Mağaza kabul etti yollayın dedi kalktım yolladım. Ürünü aldılar 2 ya da 3 hafta sonra geri aradılar yapabileceğimiz bir şey yok buna.

Daha önce de başka bir mağazadan nevresim aldık, başka rengiyle değiştirmek için birkaç gün sonra gittiğimizde servisi arayıp değiştirme yapmak istediğimizi söyleyip eğer bu sorun varsa ve servis kabul ederse de değiştirme yapabileceklerini söylediler. Bu kadar müşterisini süründüren tek firma diyebilirim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Meltem 24 Ağustos 2019 00:07

Bayağı ilgilendiler. Yapacağımız bir şey yok kullanım hatası dediler ürünü incelemeden. Tebrik ediyorum koskoca Yataş firmasını güzel sorumsuzluğunuzdan dolayı. Başka bir firmadan koltuk takımı aldım garantisi bitmesine rağmen mışteri memnuyetinden dolayı koltukların kumaşlarını tamamen değiştirdiler. Bunların yaptığına bak.

Yataş Logo Yataş 16 Temmuz 2019 09:16

Merhaba, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz.Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon,sms ya da E-mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Yataş olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, Web: www.yatasbedding.com.tr Çağrı Merkezi: 444 0 987

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler