Yataş'ta Teslimat Sıkıntısı

Elif Elif18 Eylül 2019 17:46

20 ağustos'ta Metrocity mağazasından, evimde kullandığım yatak ölçüleri ile aynı ölçülere sahip yatak, baza ve başlık satın aldım. Satış danışmanının yönlendirmesi ile en yakın zamanda teslim olabilecek kumaş ve evimdeki ölçülere uygun olan modeli seçtim ve teslim formunda da 5 Eylül yazmaktadır. Ürün tabii ki teslim olmadı, defalarca müşteri hizmetlerini aradım ve teslimat biriminin memnuniyetsiz, azarlar gibi laubali cevapları doğrultusunda eylül'ün ilk haftası sadece yatak ve başlığın teslim edilebileceği bilgisini aldım. Geldiler eski yatağımı evden aldılar ve yatak ile başlığı teslim ettiler.

Bazayı 14 Eylül'de teslim edeceklerini söylediler ancak yine aramalarım ve uğraşlarım sonrası bugün baza teslim edilmek üzere ulaştı adrese. Lojistik firması apartmandan yeni bazayı çıkaramadı, evden götürdükleri eski bazam ile ölçülerin aynı olmasına rağmen ve hiçbir çözüm önerisi olmadan bazayı geri götürdüler. Metrocity şube müdürü ile görüşüyorum hiçbir şekilde çözüm önerisi ile gelmiyor. Yataş gibi Avrupa'da satış yapan bir markanın lojistik firmasını yönetememesi nasıl bir eksikliktir? Yataş Metrocity şube müdürü ve onun bağlı olduğu yöneticisi lojistik firma ile sorunu çözemiyor ve müşterilerine mağduriyet yaşatıyorlar. Günlerdir artık yoruldum, teslim edemiyorsanız her şeyi iptal etmek istediğimi söylediğimde de, daha önce teslimatını yaptıkları ürünleri iade alamayacaklarını ve şube müdürünün yetkisinde olmadığını, yardımcı olamayacağını söylüyorlar.

Tüketici Hakları gereği, bu ürünü üstelik hiçbir itiraz olmadan iade etme hakkım varken, bunca mağduriyet sonrası nasıl sizinle alışverişimin devam etmesini düşünüyorsunuz? Bütün ilişiğimin kesilmesini, daha önce teslim ettiğiniz yatak ve başlığın da geri alınarak, teslim edemediğiniz bazayı da iptal etmek para iadesi almak istiyorum. Acilen bu konunun çözümü için ilgili tüm birimlere yazacağım, kimseye bu mağduriyeti yaşatmaya hakkınız yok.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Yataş Logo Yataş 18 Eylül 2019 17:59

Merhaba, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz.Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon,sms ya da E-mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Yataş olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, Web: www.yatasbedding.com.tr Çağrı Merkezi: 444 0 987

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler