Yataş'ta Siparişin İptal Edilmemesi!

Serdar Serdar24 Mart 16:29

Yataş mobilya markası Enza Home Çengelköy Mağazasından 05.01.2020 Tarihinde Toledo 2 li ve 3'lü koltuk siparişi verdik. 6.150 TL Parasını peşin ödedik. Bize şubat ayının 2. Haftasında teslim edileceğini söylediler ve kendilerindeki sipariş formuna yazdılar. Şubat 20'sinde uğradığımda ürünün ana depoda olduğunu 3-5 güne geleceğini söylediler. Birkaç gün sonra uğramamda Mart ayının 14'ünde teslim olacağını söylediler. Ben de eğer 14 martta Teslim olmazsa siparişin iptal edilmesini istedim. Kendileri de (Mağaza sahibi S** hanım) merak etmemem gerektiğini 14 Martı geçmeyeceğini ve eğer gelmez ise iptal edeceğini söyledi. 13 Martta uğramamda ürün teslimatının 24 Mart söylediler. Ben de bana söz verdiğiniz gibi siparişin iptal edilmesini talep ettim. 14 Mart Cumartesi günü tekrar uğradım S** hanım mağazada olmadığı için telefon ettiler ve telefonda S** hanım Yok Lojistik taşıyıcı firma değişti yok şu yok bu dedi. Ben de siparişi özellikle iptal etmesini söyledim.

O da 16 Martta iptalini isteyeceğini söyledi. Ben de 16 Mart Pazartesi Müşteri Hizmetlerini arayarak durumu anlattım. Müşteri hizmetleri de bana yardımcı olacaklarını söylediler. 16 Mart akşamı tekrar uğramamda bana siparişi iptal edemeyeceğini söyledi. Ben ısrarla iptal etmesini ve müşteri hizmetlerini aradığımı söyledim. S** hanım da evet müşteri hizmetlerinin kendisine bildirdiğini söyledi. Bana benimle konuşacak bir şeyinin olmadığını sorunu Yataş'la çözmem gerektiğini Yataş ne derse onu yapacağını söyledi ve eğer Tüketici Mahkemesi'ne gidersem onlar da teslimat için en az 2 ay istiyorlar dedi. Sipariş verdiğimden bu Yana 70 gün geçtiğini unutmuştu herhalde. 17-18-19-20 martta sürekli müşteri hizmetlerini arayarak durum hakkında bilgi ve çözüm istedim. Bana çözüm merkezinin dönüş yapacaklarını söylediler. 20 Mart saat 12.11'de Mağaza tarafından aranarak ürünlerin geldiğini söylediler. Ben de siparişimi iptal ettiğimi bildirdim ve sevk etmelerini istemedim. Bugün de saat 10.38'de çözüm merkezinden c** h. Aradı ve mağazanın benimle anlaştığını ve siparişi iptal etmediğimi bildirdiğini bunu teyit etmek için aradığını söyledi. Ben de bunun bir yalan olduğunu ben ne arayan oldu ne de soran oldu. Siparişimin iptalinden vazgeçmediğimi söyledim. Saat 14.17 de tekrar aradı c** h. İadenin olmayacağını söyledi. Ben de teslim olmamış bir ürünün iadesinin nasıl olacağını ben siparişimi 13-14 Mart'tan beri iptalini istedim. Bana yasal hakkımı kullanabileceğimi söyledi. Ben de kullanacağım.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
  • 1Yorum

Cevaplar

profile-icon Serdar 22 Nisan 12:18

1 ay geçti ne arayan var ne soran. Sadece otomatik bir cevap o kadar. Yazıklar olsun.

profile-icon Serdar 01 Nisan 14:37

1 Hafta da geride kaldı. Ne arayan ve ne soran. Bu mudur müşteri memnuniyeti.

profile-icon Serdar 29 Mart 14:45

5 gün oldu ne arayan ne de soran var. En kısa sürede derken ne demek istediler acaba. A. C. E (Achievement in Customer Excellence) Ödülleri'ni Hem Yataş (Altın) hem de Enza (Gümüş) olarak aldınız. Bu ödüllerin hakkını veriniz.

Yataş Logo Yataş 24 Mart 17:25

Merhaba, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz.Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon,sms ya da E-mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Yataş olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, Web: www.yatasbedding.com.tr Çağrı Merkezi: 444 0 987

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler