04 Ekim
#12725308

Yataş'ın Yatak Sorunu

Yaklaşık 1 sene önce Enza Home'dan sözde ödüllü duchess pedli yatak ve baza aldım. İlk geldiğinde baza kırık geldi,1 hafta sonra değişti geldi. Daha sonra yatağın kullanımında (10 gün sonra) sorun olduğunu fark ettim. Yatağın kenarları çökmekte ortası bombe yapmaktaydı. Servis geldi inceleyeceğini söyledi 1 hafta yataksız kaldım. 1 hafta sonra içindeki süngerin toplandığını imalattan kaynaklanmış olabileceğini (belgesi var) söylediler. Ben değişim istedim ancak merkezin onay vermediğini söylediler. Süreç de yatağı kullanamadım 2 sefer daha servis geldi. Hatta birinde gelen arkadaş yatağı yanlış kullandığımı bile söyledi (yatağı 15 günde bir saat yönünde çevireceğimi filan anlattı) en son dün servis tekrar geldi bu sefer götürmeye de gerek görmedi yatağın üzerine bir alet koydu.


Değişim için gerekli olan 1,5 cm'lik çökmenin oluşmadığını bizim yatağın sadece 1,20cm çöktüğünü filan söylediler. Sonuç olarak merkez bir kez daha değişimi kabul etmedi yatak bende kaldı ve artık yerde yatıyorum. Tüm bu gelişmelerin kayıt ve belgeleri var bugün itibariyle Tüketici Mahkemesi'ne başvuruyorum, hakkımı yedirmeyeceğim. Yerli markayı her zaman savundum ama bundan sonra çevremdekilerle beraber tepkimi göstereceğim.


Mesele para değil ben zaten değişim için gerekiyorsa fark vereyim dedim. Gelen ürünler zaten baştan kusurluydu efendim, bunu neden dikkate almıyorsunuz, zorla mı kullandıracaksınız. Paramı helal etmiyorum.

Murat Murat 3.309 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Yataş Temsilcisi04 Ekim

    Merhaba, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz.Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon,sms ya da E-mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Yataş olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, Web: www.yatasbedding.com.tr Çağrı Merkezi: 444 0 987

Ziyaretçi Yorumları