29 Kasım 2019
#13079544

Yataş'ın Yaşattığı Mağduriyet

4 Ekim 2019 tarihinde Çengelköy Yataş şubesinden tek kişilik baza, başlık, yatak aldım. Ürün, söylenilen tarihte gelmediği gibi süreçle ilgili bilgilendirme yapılmadı. Bilgi almak istediğimde ise türlü bahanelerle geçiştirildim. Yaşanan çokça diyalogtan sonra ürünü istemediğimi ve cayma hakkımı kullanmak istediğimi söyledim. Genel merkezle ve bayi ile ayrı ayrı görüştüm ve defalarca kez çözüm bekledim. Satıştan sonra kimse yüzünüze bakmıyor.


Paranızı alamıyorsunuz ve üstüne üstlük bu süreç aleyhinize uzar, 5 ay 1 sene sonuç alamazsınız tarzı usulsüz yaklaşımlarla karşılaştım. Sonuç paranızı kaybetmek, aşırı kötü bir müşteri deneyimi! Görünenin aksine sistemsiz, bilgisiz ve yönetilemeyen bir yer gibi.

Nurbanu Nurbanu 2.517 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Yataş Temsilcisi02 Aralık 2019

    Merhaba, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz.Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon,sms ya da E-mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Yataş olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, Web: www.yatasbedding.com.tr Çağrı Merkezi: 444 0 987

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler