10 Eylül
#12577072

Yataş'a Yakışır Sorunlar

13.06.2019 'da Avcılar/İstanbul ' da bulunan Aksu Home Yataş bayisinden 120*200 Blue Star yaylı yatak 120*200 somni baza ve 120' lik somni başlık aldık. Mağaza satış temsilcisi bize özel ölçü ürün satın aldığımız için ürünlerin bizim için üretileceğini bu nedenle en az 21 iş günü sonra tarafımıza teslim edileceği bilgisini verdi. Buraya kadar sıkıntı yok. Sıkıntı ürünleri teslim aldıktan sonra başlayacak.


Siparişi verdikten 35 gün sonra ürünleri teslim aldık. Görünürde hiçbir problem yok. 2 saat sonra baza ve başlığı temizlerken bazanın suntasının çatlak olduğunu, başlığın içinin resmen boş olduğunu ve yatağın mağazada test ettiğim ürünle hiç alakasının olmadığını (mağazadaki ürün taş gibi. Bana gelen yatak puf gibi yumuşacık) fark ettim. Hemen mağazayı aradım. Durumu anlattım. Suntanın fotoğrafını çekip gönderdim. Servis kaydı açtılar. Aynı günün akşamı bazanın profili 90 derece yamuldu. Bu da dipnot olarak kalsın burada. Gelen servis suntayı yenisiyle değiştirdi. Başlık ve yatakla ilgili biz bir şey yapamayız müşteri hizmetlerini arayın deyip gitti.


Müşteri hizmetlerini aradım. Ürünü teslim aldığınız ilk 2 hafta içinde yaşanacak sorunlarla biz ilgilenmiyoruz mağazayı arayın dedi. Mağazanın ilgilenmediğini söyleyince servis kaydı açmak zorunda kaldı. 1 hafta sonra satış sonrası yetkili servis geldi. Başlığın hatalı olduğunu ve yenisi ile değiştirileceğini söyledi. Yatağın da mağazada test edip aldığım ürünle aynı olmadığını, ürünün revize edildiğini söyledi. Ben yatağı sert olduğu için tercih ettiğimi, yumuşak yatak istemediğimi söyleyince yatağın orijinali ile değişimini sağlayacağını söyleyip tutanağını yazıp gitti.


Bugün Yataş müşteri hizmetleri tarafından arandım. Bana değişim talebimin reddedildiğini, istersem yedek parça ve servis hizmetinden yararlabileceğimi söylediler. Talebimin neden reddedildiği bilgisini de vermediler. Yatak geldiği günden beri kullanılmadı. Oğlumu 2 aydır yatak değişecek nasılsa, hatalı ürün, kullanmayayım diye beşiğinde yatırmak zorunda kaldım. Anlayacağınız kullanmadığım sıfır ürünleri üstelik Yataş'ın kendi hatasından dolayı tamire göndermemi istiyorlar. Böyle bir olayı Yataş gibi bir firmaya hiç yakıştıramadım doğrusu. Hem defolu ürün gönderecek, hem bunu kabul edecek, hem de yapması gerekeni yapmayacak. Tebrikler Yataş. Kalitenize bu denli önem verdiğinizi bilmiyorduk. Öğrenmiş olduk. Siz gerekeni yapmaktan kaçtınız ama ben yapmam gerekeni en kısa zamanda yapacağım.

Bahar Bahar 2.481 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Bahar4 g

    1 hafta oldu ne arayan var ne soran. Böyle mi çözeceksiniz sorunu acaba?

  • Yataş Temsilcisi10 Eylül

    Merhaba, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz.Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon,sms ya da E-mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Yataş olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, Web: www.yatasbedding.com.tr Çağrı Merkezi: 444 0 987

Ziyaretçi Yorumları