Yataş Yatakta Çökme Oldu Değişmediler!

Gizem Gizem22 Nisan 16:33

2018'in Haziran ayında almış olduğumuz 160x200 Silver Therapy yatak aldığımız günden beri bende ve eşimde bel ağrısı yapıyor. Aldığımız bayiyi arayıp yatakta bir sorun olduğunu yaylarını sırtımızda hissettiğimizi belirttiğimizde, karşı taraf alırken bize övgüyle sattığı yatak in "Zaten aldığınız yatak çok iyi bir yatak değil, ayrıca bu şikayetle ürünü değiştiremem" dedi. Yatağı alalı 2-3 ay olmuştu. Şu an 5-6 ay önce yatakta çökme oldu ve servis talep ettik. Servis gelip yatağa baktı "çökme yalnızca 1 cm bunu götüremem bu yatak yeni, en az 2 cm çökme olmalı" diyerek yatağı almadı.

 Yataş'ı iyi ve ilgili bir marka sanırdık, meğer öyle değilmiş. Müşteri ilgisi yok, yatağı almamak için bin takla attı beyefendi. Ne bekliyorsunuz yani, bu yatağın 1 sene içinde daha çok çökeceği aşikar. Yatakta bir problem olduğu da belli. Bu mu müşteri ilginiz? Bu mu kaliteniz gerçekten? Bunu çöpe atıp yeni bir yatak alacak gücüm yok şu an. Yatak hala garanti kapsamında. Ben ve eşim her yatıp kalktığımızda yatağa lanet ederek kalkıyoruz. Umarım ilginiz ve kaliteniz konusunda fikrimizi değiştirecek bir şeyler yaparsınız.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

profile-icon Gizem 1 hafta önce

Yataş, hayal kırıklığı... 'Uyku kalitenizi arttıracak bir şey gönderiyoruz' dediler. 'Yatak pedi gibi bir şey mi? ' dedim. 'Evet' dediler. Gönderilen şey: Nevresim takımı... Firma bizimle dalga geçti bizce. Nevresimin neresi benim uyku kalitemi arttıracak, yatağın yaylarını hissetmemi azaltacak ve bel ağrılarımı azaltacak? Yataş, üzgünüm ama yatağınız da firmanız da tam bir hayal kırıklığı...

profile-icon Gizem 28 Nisan 14:04

Büşra Hanım dönüş yaptı teşekkürler.

profile-icon Gizem 24 Nisan 10:51

Merhaba, Yataş'tan tarafıma kısa süre içerisinde dönüş sağlandı. Müşteri hizmetlerinden Gizem Hanımın yardımcı olmak adına elinden geleni yaptığını düşünüyorum. Teşekkür ediyorum. Markanın ilgisi konusunda fikrim değişti elbet. Kalite konusunda ise telafi edeceklerini, yatak konforu için bir hediye göndereceklerini bildirdiler. Sonucu umarım olumlu olur. Uzun vadede bir problem yaşamamayı diliyorum.

Yataş Logo Yataş 22 Nisan 17:27

Merhaba, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz.Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon,sms ya da E-mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Yataş olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, Web: www.yatasbedding.com.tr Çağrı Merkezi: 444 0 987

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Gözde 29 Nisan 19:12  

    Merhaba Hanımefendi sorununuzu çözmüşler acaba nasıl geri dönüş yaptılar size

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler