sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Yataş Yatak Yayının Bozulması

Figen Figen02 Eylül 2019 16:38

Yataş'tan 13.05.2015 tarihinde yazlık ve kışlık iki yüzeyi olan yataktan almıştık. Mevsimine göre yüzeyi çeviriyorduk. Bir Yataş mağazasına danıştık, servisi aramamızı söylediler, yay garantisinin de 10 yıl olduğunu söylediler.

Servisi aradığımızda 10 yıllık garantinin 09.09.2015 tarihinden itibaren yürürlüğe girdiğini, bizim sıkıntımızın garanti dışında düzeltilebileceğini söylediler. Yatakta ne tür bir yay sıkıntısı olduğunu ve servisin bize çıkaracağı masrafı şu an kestiremediğimiz için herhangi bir ilerleme kaydedemedik.

4 ay için 10 yıllık garantiyi kaçırdığımıza mı üzülelim, ileri gelen yatak markalarından Yataş'ın bizi mağdur etmesine mi üzülelim şaşırdık. Şikayetçiyiz.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Figen 06 Eylül 2019 11:31

Yataş beni arayıp yatağa herhangi bir işlem yapmayacaklarını, buradaki şikayeti kaldırmam için bana nevresim takımı göndermeyi önerdiler. Çok şaşırdım ve bu "sus payı" teklifleri için teessüflerimi iletiyorum. 4 yıldır sürdürmekte oldukları 10 yıllık garanti uygulamasını 4 ayla kaçırmama göz yummaları da beni ayrıca üzdü, kurumsal olduğunu düşünürdüm ama yanılmışım. Yataş'ın yatak ömrü şanslıysanız 4 yılmış. Şikayetim burada son bulmayacak, Tüketici Hakları'na da başvuracağım.

Yataş Logo Yataş 02 Eylül 2019 16:40

Merhaba, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz.Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon,sms ya da E-mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Yataş olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, Web: www.yatasbedding.com.tr Çağrı Merkezi: 444 0 987

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler