Yataş Yatak Teslim Tarihine Uyulmadı

Emre Emre11 Temmuz 11:42

8 Haziran 2020 günü İstanbul yolundaki Yataş Enza'dan peşin para ile yatak baza başlık aldık. Satış temsilcisi e... K. 3 hafta sonra ürün teslim edilecektir demişti. 3. Hafta bitiminde mağazayı aradığımda ürünün 6 Temmuz'da fabrikadan çıkış yapılacağını 8-9 Temmuz gibi de teslim edileceğini söylediler. 8 Temmuz'da aradım 10-12 Temmuz'da fabrikadan mağazaya 17' sine kadar da eve teslim edileceğini söylediler. 

Genel merkezi aradım onlara da anlattım durumu pazarlama bölümüne ileteceğini ve geri dönüş yapılacağını söyleyerek geçiştirdiler. Ancak geri dönülmedi. 10 temmuzda tekrar genel mrk aradım neden geri dönülmediğini sordum cevap veremediler ve hala ürünü bekliyorum. Çok çok pişman olduk verdikleri sözü tutmayan müşteri değeri bilmeyen tepeden tırnağa sorumsuzluk anlayışının hakim olduğu bir firma maalesef.

Cevaplar

profile-icon Emre 6 gün önce

Ankara Aymoke Yataş Enza'dan aldığım yatak 30 iş gününü 7 iş günü aşarak gecikmeli teslim edilmiştir. Defalarca arama rağmen sadece Şikayetvar a yazdıktan sonra dikkate alındım. O da bekleyin biraz daha ilgileniyoruz gibi tatmin edici olmayan açıklaydı. Gecikme için özür dileme de yapılmadı. Bu sorumsuzca yaklaşım için yasal yollara başvuracağımdan bu firma emin olabilir. Hem mağazadan hem de Yataş firmasından şikayetçi olacağım.

profile-icon Emre 3 hafta önce

Ankara Batıpark Enza'dan peşin ödeme ile aldığımız yatak-baza-başlık 40 gündür hala teslim edilmedi. 20 günde evinizde diyerek sattıkları ürünü 40 gündür bekliyoruz. Fabrika yı da mağazayı da sürekli aramamıza rağmen hep geçiştirici bilgiler vererek bizi oyalıyorlar. Fabrika ürün kamyonda çıkış bekliyor diyor size çözüm merkezi dönüş yapacak diyor ama tamamen günü kurtarma şeklinde konuşmalar yapıyorlar. Fabrikanın müşteriye değer verdiği yok. Yaptıkları şey bizi aptal durumuna düşürmek paramızı işletmek. Çok pişmanım. Bu markadan alışveriş yapmadan önce iyi düşünün derim.

profile-icon Emre 4 hafta önce

Yataş Enza Home daha önce de şikayet ettiğim bu firma çözüm odaklı çalışmıyor. Şikayet ve taleplere ciddiyetsiz ve umursamaz şekilde bir yaklaşım benimsemişler. Peşin para vererek aldığımız ürünü 35 gündür teslim etmedikleri gibi birkaç kez mağazayı ve genel merkezlerini aramama rağmen hala bana geri dönüş yapmadılar. İnsan gecikmeden dolayı özür diler, ilgisini gösterir ama Yataş ta böyle bir şey yok, nasıl olsa parayı da peşin aldılar. Benim tavsiyem bu firmayı tercih etmeyiniz ama illa da Yataş Enza'dan ürün alacaksanız olağan dışı gecikmelere hazır olmanız veya teslim ile ilgili yazılı taahhüt almanız olacaktır. Eminim bu şikayetime de bilgisayardan hazır kalıp bir cevap yazacaklardır. Yataş mı bir daha asla.

profile-icon Emre 4 hafta önce

5 gündür dönüş yapmak için neyi bekliyorsunuz ki? Klasik matbu cevapları cevap olarak görmüyorum. Müşterinize değer verseydiniz sistemden hazır kalıp bu cümleyi kurmazdınız. 👎👎👎👎

Yataş Logo Yataş 4 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili olarak çözüm merkezimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinize www.yatasbedding.com.tr ve www.enzahome.com.tr adreslerimizdeki canlı destek hattımıza yazarak veya 444 0 987 numaralı iletişim merkezimizi arayarak hızlı ve kolayca destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yataş Grup

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Ekrem 3 hafta önce  

    Aynı süreçten bende geçiyorum. Ne arayan ne soran. Sorduğumda da a üst yetkililer ilgileniyor yalanı.

    • 1Destekçi

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler