Yataş Yatak Problemi

Kemal Kemal13 Mart 16:19

2019 Mayıs ayında Meydan AVM mağazasından Blue Star model yatak aldım. Yatakta çökme problemi oluşması nedeni ile servis talebinde bulundum. İlk gelen servis çökmenin normal olduğunu ifade etti. Tekrar servis talebinde bulundum bu sefer onarım yapılması gerektiği ifade edildi ve onarım yapıldı. Kullanmaya başladıktan sonra aynı sorun oluştu ve tekrar servis talebinde bulundum ve yine onarım yapıldı.

Bir süre kullanımdan sonra aynı sorun tekrar etti. Yine servis talebinde bulundum ve artık onarım istemediğimi ifade ettim. Fakat servis değişim talebimizin olumlu karşılanmadığını, onarım onayı verildiğini iletti. Yatağı alalı henüz bir sene olmadan 4 kez servis çağırmak zorunda kaldım. Aynı onarımın tekrar tekrar yapılıyor ve bir sonuç alınamıyor. Onarımı kabul etmiyorum. Konunun normal şartlardaki müşteri memnuniyeti ilkeleri göz önüne alınarak çözümlenmesini talep ediyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Yataş Logo Yataş 16 Mart 09:40

Merhaba, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz.Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon,sms ya da E-mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Yataş olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, Web: www.yatasbedding.com.tr Çağrı Merkezi: 444 0 987

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler