Yataş Yatak Küflendi!

Bahar Bahar30 Mayıs 2013 10:26

Yataş' tan almış olduğumuz Visko yatak inanılmaz derecede küflenme yaptı. Öyle ki baza suntalarını dahi çürüttü. Firmaya yaptığımız başvuru neticesinde yatak seri sonu mağazasından alındığı için hiç bir şekilde yardımcı olmadılar hatta merkeze attığım e maillere cevap yazma zahmetine dahi girmediler.

Koskoca firma diye ürün alıyorsunuz, inanılamayacak kadar kötü, çok ekstra bir sorunla karşılaşıyorsunuz firma kılını dahi kıpırdatmıyor. Ne malının arkasında duruyor nede hatamı düzelteyim sorun nerede acaba diyor. Başka bir firmadan yeni yatak alıp incelesinler diye yataklarını da hiç bir beklenti olmaksızın fabrikalarına geri gönderdik. Ne yaptılar biliyor musunuz, yatağı bize geri göndermişler.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Bahar 03 Haziran 2013 09:36

Sürekli aynı şeyi söyleyip duruyorsunuz. Sorun sürecinde ne ilgilendiniz, ne yardımcı oldunuz nede araştırma zahmetine girdiniz. Hatanızı bulun, bizim gibi başka insanları da mağdur etmeyin diye yatağı size gönderdik. Araştırmaya yönelik en ufak bir çabanız yok bari biz size yardımcı olalım dedik. Kalkmış sürekli hakem heyetinin 523 nolu kararından bahsediyorsunuz. Halbuki söyleyecek başka şeyiniz olmalıydı, koskoca firmasınız. Olay zaten bitmiş gitmiş, siz müşterinize ne kadar değer verdiğinizi gösterdiniz, biz yeni bir yatak aldık, siz nasıl bir firma olduğunuzu, ne kadar kurumsal olduğunuzu gösterdiniz. Ayıp üstüne ayıp yaptınız halada yapmaya devam ediyorsunuz.

Yataş Logo Yataş 31 Mayıs 2013 17:48

Sayın Tüketicimiz, Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile ilgili bizleri bilgilendirmiş olduğunuz için teşekkürlerimizi sunarız. 444 0 987 No.lu Yataş Danışma Hattımıza hafta içi 08:00 – 18:00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz. T.C. Tuzla Kaymakamlığı Hakem Heyeti Başkanlığının lehimize sonuçlanan 523 no'lu kararı doğrultusunda üründe herhangi bir işlem yapılmamıştır. Her zaman %100 Müşteri Memnuniyeti ve mükemmellik anlayışı ile çalışan firmamız, siz tüketicilerimizden gelen tüm talepleri büyük bir hassasiyetle değerlendirmektedir. Sizlere daha iyi hizmet sunabilmemiz için, firmamızın ürün ve hizmetleriyle ilgili düşüncelerinizi bizlerle paylaşmaya devam etmenizi rica ederiz. Saygılarımızla, Yataş Çağrı Merkezi 444 0 987 www.yatas.com.tr

profile-icon Bahar 31 Mayıs 2013 11:05

Yataş Visko yatakla ilgili yaşadığmız sorunla YATAŞ hiç ilgilenmemiştir. Üretimle ilgili sorunu çözmeye yönelik hiç bir gayretleri yok. Bize yaşattıkları çok sıkıntılı süreç sonucunda başka bir firmadan yeni bir yatak aldık. Yataş'a da çürüme ve koku yapmış yataklarını hiç bir beklenti olmaksızın geri gönderdik. Amaç Yataş'ın sorununu tespit etmesi ve başka tüketicileri mağdur etmemesiydi. Ancak Yataş yatağı bize geri göndermeyi tercih etmiş. Biz onların yerine bakalım üretirken nerede hata yaptık diye herhalde!!!! Gerekçe ise hakem heyetinin kararına göre yapacakları bir şey yokmuş. Bizim için değil kendiniz için yapacaktınız. %100 Müşteri memnuniyetinden bahsediyorlar. Nerede biz göremedik

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler