Yataş Vsco Yatak Sorunu

Ensari Ensari27 Mart 16:48

16/02/2020 tarihinde Yataş'tan satıcının öve öve bitiremediği, çok rahat uyku uyuyabileceğimi iddia ettiği Yataş Vsco marka yatağı emsallerinden çok daha pahallıya aldım. Ürün temsil edildikten 2-3 gün sonra ben ve eşim yatakta uyuyamadık.

Ürünü aldığım yeri arayıp durumu bildirdiğimde bana 15 gün inde alışacağımı, beklemem gerektiğini söyledi. Ben de 15 gün boyunca her gece uykularımdan uyanarak yatakta ki çökme ve batmadan kemiklerim ve kaslarımın ağrısıyla defalarca uyandım.

15 gün sonra tekrar aradığımda servis açtılar. Gelen servis fabrikasyon hatasının olmadığını söyleyip savdı beni. Yataş müşteri hizmetlerini aradığımda dalga geçercesine 5-9 ay arasında uyum sağlayabileceğimizi söyledi.

9 ay bu ağrıları çekeceğim, alışabilir isem. Yataş'a para verdiğim için çok pişmanım, hakkımı tüketici hakem heyetinde arayacağım. Yataş gibi bir firmaya gerçekten yazıklar olsun.

Cevaplar

profile-icon Ensari 27 Mart 18:41

Neden yayınlanmıyor bu yazım?

Yataş Logo Yataş 27 Mart 17:08

Merhaba, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz.Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon,sms ya da E-mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Yataş olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, Web: www.yatasbedding.com.tr Çağrı Merkezi: 444 0 987

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler