Yataş Ürünleri Defolu Çıktı, Ürününün Arkasında Durmuyor!

Özkan Özkan28 Eylül 2015 13:45

2013 yılında Yataş Visage yatak odası takımı aldık ancak aldığımız üründen elbiselerin üzerine sinen çok kötü bir koku çıktı. Ürünün montajlandığı yerde ne nem ne de neme tabi bir unsur olmamasına rağmen firma ürünün arkasında durmamış, garanti kapsamında değil diyerek geçiştirmiştir.

Gardırobumuza elbise koyamıyoruz. Yatağın alt bölmesine eşyalarımızı koyamıyoruz. Her şeyin üzerine kötü koku siniyor. İşten anlayan bir mobilyacının bize söylediği, ürünlerde problem varmış, kullanılan suntanın malzemesinden kaynaklanıyormuş. Bunu firmaya iletmemize rağmen Yataş garanti kapsamında değil diyerek geçiştirdi.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Özkan 16 Ekim 2015 18:28

Firma malının arkasında durmuyor. Bir daha kesinlikle alışveriş yapmayacağım. Bütün ürünleri defolu

Yataş Logo Yataş 28 Eylül 2015 14:24

Sayın Tüketicimiz, Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile ilgili bizleri bilgilendirmiş olduğunuz için teşekkürlerimizi sunarız. 444 0 987 No.lu Yataş Danışma Hattımıza hafta içi 08:00 – 18:00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz. Şikayetiniz ilgili birimlere iletilmiş olup; konu hakkında en kısa sürede dönüş yapılacaktır. Her zaman %100 Müşteri Memnuniyeti ve mükemmellik anlayışı ile çalışan firmamız, siz tüketicilerimizden gelen tüm talepleri büyük bir hassasiyetle değerlendirmektedir. Sizlere daha iyi hizmet sunabilmemiz için, firmamızın ürün ve hizmetleriyle ilgili düşüncelerinizi bizlerle paylaşmaya devam etmenizi rica ederiz

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler