Yataş Ürün Tedarik Süreci!

Gizem Gizem3 yıl önce

3600 TL'lik alışverişimin (yatak-baza-yastık-koruyucu-TV sehpası) en geç 21 günde tarafıma teslimatının yapılacağı sözünü veren Masko Yataş henüz ne zaman teslimat yapacağından ve şubelerinden habersiz, ürünlerin üretimden gelip gelmediğinden habersiz. Söz verdikleri tarihte kesinlikle bana teslimat yapmadılar, parasını anında ödemiş olmamıza rağmen neden paramızla rezil oluyoruz? Acilen tarafıma dönüş yapılmasını ve ürünlerimin bu hafta içi bana teslim edilmesini bekliyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Gizem 3 yıl önce

Siparişimle ilgili belirsizlik hala devam ediyor, müşteri hizmetlerinden bir yetkili hafta içi beni arayıp geri dönüş yapacağını söyledi fakat hiçbir geri dönüş olmadı, kimi kime şikayet ediyoruz ki zaten, sınıfta kaldılar... Daha farklı yollarda hakkımızı aramamız gerekecek anlaşılan.

Yataş Logo Yataş 3 yıl önce

Sayın Tüketicimiz, Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile ilgili bizleri bilgilendirmiş olduğunuz için teşekkürlerimizi sunarız. 444 0 987 No.lu Yataş Danışma Hattımıza hafta içi 08:00 – 18:00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz. Şikayetiniz ilgili birimlere iletilmiş olup; konu hakkında en kısa sürede dönüş yapılacaktır. Her zaman %100 Müşteri Memnuniyeti ve mükemmellik anlayışı ile çalışan firmamız, siz tüketicilerimizden gelen tüm talepleri büyük bir hassasiyetle değerlendirmektedir. Sizlere daha iyi hizmet sunabilmemiz için, firmamızın ürün ve hizmetleriyle ilgili düşüncelerinizi bizlerle paylaşmaya devam etmenizi rica ederiz

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler