Yataş Ürün Hatalı Ama Değişim Yapılmadı

Gizem Gizem24 Ekim 10:16

Ankara Bilkent Bedding Yataş Mağazası'ndan 19/03/2019 tarihinde Somni Baza 160*200-21701 Beyaz satın aldık. Bir süre kullandıktan sonra, yatakta uyurken ve sağa sola dönerken bazadan gıcırdama sesleri geldi. Bunun üzerine şikayet talebi oluşturduk, ardından Yataş eksperleri geldi ve tamire götürülmesi gerektiği söylendi. Bizde yeni bir ürün almamıza rağmen tamam dedik. Ürün geldi ardından yine aynı şeyler meydana geldi ve iade etmek istediğimizi belirttik ancak kabul edilmedi.

21/10/2020 tarihinde tekrar gelindi yine tamir etmek istediler. Öncelikle Yataş'tan alışveriş yaptığım için çok pişmanım. Ürününüz revizyona uğradığı halde değişim ya da iade yaptırılmadı. Dolayısıyla hatalı bir ürün olmasına rağmen bunu bize kabul ettirmeye çalışmanız sizin gibi bir firmaya yakıştıramadım. Durumu çözebilecek bir muhatap bulamadım. Bundan sonraki aşama Tüketici Hakları'na başvurmak olacaktır.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

Yataş Logo Yataş 24 Ekim 10:22

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili olarak çözüm merkezimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinize www.yatasbedding.com.tr ve www.enzahome.com.tr adreslerimizdeki canlı destek hattımıza yazarak veya 444 0 987 numaralı iletişim merkezimizi arayarak hızlı ve kolayca destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yataş Grup

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Gonca 27 Ekim 20:20  

    Tüketici Hakem Heyeti kararını bile hiçe sayan bir firma. Ne yapsanız boş ne yazık ki!

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler