21 Haziran
#12148575

Yataş Üretim Kaynaklı Probleme İlgi Göstermiyor

İzmir-Kipa Acaroğlu mağazasından almış olduğum Sandıklı iki adet bağımsız açılır parçadan oluşan çift kişilik Yataş marka baza ürününün garanti süresi sona erdi. Geçen hafta içerisinde bazanın bir tarafından gıcırtı gelmeye başladı. Yataş müşteri hizmetleri vasıtası ile teknik servis talep edildi ve 21.06.19'da servis ücreti karşılığında teknik servis ürünü inceledi. Netice olarak bazanın sandık kısmındaki metallerden bir tanesinde oluşan esneme problemi sebebiyle sesin oluştuğu yönünde bilgi verildi. Sorunun düzeltilmesi için benden 300 liraya yakın bir rakam talep edildi ve bazanın adresten alındıktan 15 gün sonra teslim edileceği bilgisi verildi.


Burada benim anlamadığım sorun şu; teknik servis görevlisinin de kabul ettiği üzere, bu kullanılan metalin kalitesi ile ilgili bir sorun. Netice olarak benim kapalı bir ortamda bulunan ve dışarıdan gözükmeyen bir metale müdahale ederek, esnetebilmem mümkün değil. Bu tarz bir durumda; garanti süresi bitmiş bir ürün bile olsa, sorun kullanılan malzeme kalitesi ile ilgili olduğuna göre, kalitesine güvenerek satın almış olduğum Yataş'ın bu problemi ücretsiz olarak çözmesini beklerdim.


İkinci olarak 15 günlük servis süresi boyunca bazalardan birinin alınması ve yerine ikame bir ürün verilmemesi sebebiyle yatağı kullanamayacak durumda olacağım. Bu da bence kabul edilemez bir durum ve reklamlarda sürekli olarak kalitesini ön plana çıkararak rakiplerden farklılaştığını iddia eden Yataş markasının, müşterinin mağdur olmasının önüne geçecek şekilde ikame bir ürün bırakması gerektiğini düşünmekteyim.


Konu hakkındaki şikayetimi iletmek üzere çağrı merkezini arayıp taleplerimi ilettiğimde ise, yapabilecekleri bir şey olmadığını duymak da beni ayrıca üzmüştür. Bugüne kadar sürekli olarak Yataş markalı ürünleri tercih ederken, müşteri odaklı düşünerek basit bir konuyu kolayca çözüme kavuşturacakken çözümsüz bırakmayı tercih eden Yataş markası ile yüz yüze kaldığım üzere, artık Yataş markalı ürün satın almamaya karar verdim.

Bariş Bariş 3.269 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Bariş24 Haziran

    Konu hakkında yapılan herhangi birçözüm sağlanmamıştır, zaten şikayetçi olduğum prosedürün aynısı telefonda tarafıma aktarılmıştır. Zaman kaybından başka bir şey değil yapılan arama. Yataş gerçekten çok ama çok kaliteli ve müşteri odaklı bir firma! Müşteri memnuniyeti çerçevesinde çözüm bulabilmek için parmaklarını kıpırdatmıyorlar.

  • Yataş Temsilcisi24 Haziran

    Sayın BARIŞ E, İletmiş olduğunuz konu ilgili birimlerimiz tarafından hassasiyetle değerlendirilmiştir. Konu hakkında tarafınız ile iletişime geçilerek bilgilendirme yapılmıştır. Saygılarımızla, YATAŞ A.Ş Bize buradan da ulaşabilirsiniz; Web: www.yatasbedding.com.tr Hizmet Merkezi: 444 0 987

  • Yataş Temsilcisi21 Haziran

    Sayın BARIŞ E, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz. YATAŞ ailesi olarak her türlü taleplerinizin işleme alınması ve şikayetlerinizin çözüme kavuşturulması adına gereken hassasiyet öncelikli hedeflerimiz arasındadır. İletmiş olduğunuz konu ile ilgili en kısa sürede tarafınızla iletişime geçilecektir. Saygılarımızla, YATAŞ A.Ş Bize buradan da ulaşabilirsiniz; Web: www.yatasbedding.com.tr Hizmet Merkezi: 444 0 987

Ziyaretçi Yorumları