Yataş Üretim Hatası Ürünün Değiştirilmemesi

Serkan Serkan25 Şubat 22:46

Ocak 2020 tarihinde almış olduğum Yataş 160*200 ebatlı Tesla sleep yatak süngeri kat kat ayrılmış olup çöküntülü hale geldiğinden aldıktan 2 hafta sonra servis çağırdım. Gelen Yataş servisi yetkilisi yaptığı incelemede yatağın hatalı olduğunu tespit ettiğini belirterek yatağın değiştirileceğini belirtti ve bana ürün değişimi istediğime dair servis tutanağı imzalattı. Yataş merkezin birkaç gün içerisinde arayıp yeni ürünü teslim edeceğini belirterek evden ayrıldı. 

Yaklaşık 2 hafta aramayan Yataş'a yatağı almış olduğum showroom yetkilileri ve kendi çabamla 3.hafta ulaşabildim. Bana en kısa sürede incelemenin tamamlanarak dönüş yapılacağı yinelendi. Sonrasında bugün 25.02.2020 tarihinde Yataş'tan bir telefon aldım ve telefondaki yetkili yatağın değiştirilemeyeceğini, sıfır almış olduğum daha 1 aylık garantili yatağın fabrika üretim hatası olduğunun servis tarafından tespit edilmesine rağmen tamir edileceğini belirtti. Gelip yatağı alacaklarını ve 2-3 gün içerisinde tamir edip getireceklerini belirttiler. Kendilerine bu süre içerisinde eşimle nerede yatacağımızı sorduğumda telefondaki yetkili cevap vermedi. Kendilerine bunun buzdolabı olmadığını sıfır alınmış bir yatağın nasıl tamir edileceğini neden ürün değişiminin yapılmadığı sorularını ilettiğimde ilgili bölümün kararının bu olduğunu söyledi. 

Ülkemizin en büyük yatak markası Yataş'ın böyle bir dönüş yapacağını kesinlikle düşünmezdim. Yataş'tan almış olduğum yatak için bin pişmanım. İlgilenmeyen genel merkez yetkilileri ve satış sonrası birimini işini yapmaya ve müşteri memnuniyetini sağlamaya davet ediyorum.Eğer değişim yapılmazsa bir sonraki aşamada Tüketici Mahkemesi'ne Yataş'ı dava edeceğim.

Cevaplar

profile-icon Serkan 29 Şubat 11:37

Dün yatak markalarının artık yüzkarası, insanların önce parasını alan ve sonra hatalı ürün gönderen Yataş'tan dönüş aldım. Telefondaki temsilci pişkin pişkin yatağın değiştirilmeyeceğini, tamir edileceğini söyledi. Daha 2 hafta önce yayları atan yatağın şimdi orta kısmında çökmeler oldu. Sizi Allah'a havale ermeden önce Türkiye Cumhuriyeti adaletine sevk edeceğim. Genel merkezinize ve mağazalarınıza her fırsatta girip oradaki insanları da kandırmamanız için elimden geleni yapacağım. Ben 3.000 TL ile Fakir olmam ama sizin Allah'im inşallah belanızı verir. Terbiyesizler, ahlaksızlar. Bu nasıl bir kurum. Lütfen Yataş'tan hiçbir ürün almayın arkadaşlar. Dolandırılmayın kandırılmayın. Mahkeme'de görüşeceğiz Yataş bakalım gene bu ürünü tamir mi edeceksin doğru ürün mü vereceksin insanlara. Buradan size aslında söylenecek çok çok ağır sözler var ama 46 yaşında bir insan olarak benim aldığım aile terbiyem buna müsaade etmiyor. Sakın YATAŞ'TAN ürün almayın paranızı çöpe atmayın.

Yataş Logo Yataş 26 Şubat 13:40

Merhaba, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz.Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon,sms ya da E-mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Yataş olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, Web: www.yatasbedding.com.tr Çağrı Merkezi: 444 0 987

profile-icon Serkan 25 Şubat 22:49

Yatağın resimleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Selime 01 Mart 15:23  

    Direk olarak bölgenizde ki kaymakamlığa giderek Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurun.

    Cevapları Gizle (1) arrow
    profile-icon Cemil 13 Nisan 19:12  

    Tüketici hakem heyetlerininde çok fazla işe yaradığını göremedim ben.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler