sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Yataş Tesla Sleep Yatak

Hilal Hilal16 Temmuz 20:10

2018 Aralık ayında satın aldığım Tesla Sleep serisi yatağın 5 ay sonra yüzeyinde kabarıklık oluşmaya başladı. Servis talep ettik ve inceleme sonucunda üretim hatası olduğu bildirilerek yeni ürün teslim edildi. Aynı seriden yenilenen yatakta 5_6 ay sonra aynı şekilde bu kez yatağın farklı bölgesinde aynı kabarıklık oluştu. Henüz garanti süresi dolmamış olan ürün için tekrar servis istedik. Bu kez gelen servis aynı şartlarda oluşmuş olan arızayı normal olarak değerlendirdi ve kullanım sırasında üstteki tabakanın ayrılıyor/ kabarıklık yapıyor olmasını doğal bir özellik olarak bildirdi. Satarken "olağanüstü" özellikleri olduğu söylenen "uyku kalitesini arttıran" üst tabakanın yataktan ayrılıyor olması da Yataş kalitesinin bir özelliği sanırım!. Bu durumda 18 ayda 2 adet (sözde) kaliteli ürün hurdaya çıkmış oluyor. Şu an yatak örtüsünün bile yüzeyinde belirgin olarak kullandığım yatak ve bunun normal olarak bildirilmesi Yataş'ın adına hiç yakışmadı. Çözüleceğine dair maalesef ki pek ümidim kalmadı artık.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
full-star empty-star empty-star empty-star empty-star
1/5

Cevaplar

profile-icon Hilal 07 Eylül 23:19

Müşteri memnuniyeti biriminden özür mektupları ve hediyelerin yanı sıra her seferinde servis yönlendirilerek bilgi mesajı almama rağmen yaklaşık 3 aylık şikayet sürecim sonucunda henüz ne bir çözüm ne de servis hizmeti almış değilim. Sitedeki şikayetlerden anladığım kadarıyla bu seriyi kullanan bir çok kişi aynı sorunu yaşamış ve çözüm sunulmamış. Sonuç olarak satın almayı düşünerek fikir sahibi olabilmek için yorumları okuyanlara hiç tavsiye etmeyeceğim bir seri ve marka olduğunu söylemek istiyorum.

profile-icon Hilal 12 Ağustos 17:53

Şikayetimle ilgili Yataş müşteri memnuniyeti biriminden işlemlerin takibini yapan ve bu süreçte ilgili tutumlarıyla yardımcı olmaya çalışan Candan Hanım ve Demet Hanım'a teşekkür ederim. Şikayetimle ilgili sonucu da buradan paylaşacağım.

profile-icon Hilal 17 Temmuz 12:03

Yataş müşteri temsilcisi Candan hanımın şikayeti değerlendirerek hızlı geri bildirimi, kibar yaklaşımı ve ilgisi için teşekkür ederim. Umarım servisin yatak ile ilgi çözüm süreci de bu kadar hızlı olur. İyi çalışmalar dilerim.

profile-icon Hilal 17 Temmuz 10:12

Yataş müşteri temsilcisi Candan hanımın şikayeti değerlendirerek hızlı geri bildirimi, kibar yaklaşımı ve ilgisi için teşekkür ederim. Umarım servisin yatak ile ilgi çözüm süreci de bu kadar hızlı olur. İyi çalışmalar dilerim.

Yataş Logo Yataş 17 Temmuz 08:28

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili olarak çözüm merkezimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinize www.yatasbedding.com.tr ve www.enzahome.com.tr adreslerimizdeki canlı destek hattımıza yazarak veya 444 0 987 numaralı iletişim merkezimizi arayarak hızlı ve kolayca destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yataş Grup

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler