1 g
Yorum Yap
#11445718

Yataş Tesla Sleep Yatağa Alışamadık Ama Ağrılara Alıştık Sayenizde!

Yataş Libadiye mağazasından (Alibey Mağazacılık a. ş.) 23.05.218 tarihinde 160x200 Tesla Sleep Pocket Yayyatak satın almıştım. İlk 15 gün bel ve sırt ağrısından şikayetle mağazaya tekrar gittim. Orada iyi niyetli genç bir arkadaş, bu ağrıların çok normal olduğunu sonuçta farklı bir yatağa geçtiğimizi, bunun geçici bir süreç olduğunu bazı insanların 6 ayda ancak yataklarına alıştığını söyledi. Yatağa alışamadım fakat yavaş yavaş ağrılara alışmaya başladım bu süreç içerisinde. Fakat son 1 aydır bu bel ve sırt ağrıları hem bende hem de eşimde dayanılamayacak bir hal aldı. Öyle ki zaman harcayıp bu iletiyi yazıyorum. Bütün gece sırt üstü yatan bir insan bu yataktan bir hamlede doğrulamaz buna emin olun, yaşadığımız bel ve sırt acısını hangi kelimelerle ifade edebileceğimi bile bulamıyorum, sanki dayak yemiş gibi oluyoruz ertesi gün.
Yatak dediğin şey seni rahatlatan, iyi hissettiren, üzerinde daha fazla dinlenmenizi sağlayan bir uyku yardımcısıdır. Bu yatak öyle değil, geceleri geç yatıyorum ki daha az ağrı yapsın diye, 5 saatten fazla üstünde yatınca ertesi günüm kabus oluyor.
Bu yazdıklarımı aynen Yataş müşteri hizmetlerine ve satın aldığım mağazaya yazdım ve rica ettim dedim ki ''Sizden ricam bu konu hakkında gerçekten duyarlı davranmanız, kendinizi bizim yerimize koymanız. Az bir para değil bu yatağa ödenen, lütfen gereken hassasiyeti gösterip bizlere yardımcı olun. Ne yapılması gerekiyorsa bizleri yönlendirin ''. Hijyen koşullarından sebeple ve fabrikasyon bir hata olmadığı sürece yardımcı olamayacaklarını ilettiler. Servis dahi göndermeden, uzaktan tek bir mail ile, ürünlerinde fabrikasyon bir hata olmadığını anladılar! Yataş Tesla Sleep bana kalırsa ayıplı bir üründür ve toplatılıp parası iade edilmelidir! Şimdi bu yazdıklarımın altına benimle ilgileneceklerine dair otomatik bir cevap vereceklerdir, ama ilgilenen olmayacaktır. Satış sonrası hizmet, satıştan daha önemlidir. Benden aldığınız parayı helal etmiyorum Yataş!

Aytac 440 Okunma

Cevaplar

  • Aytac1 g

    Benim konu başlığım bu değildi.'' Yataş almayın, aldırmayın'' konu başlığım değiştirilmiş. Anlattığım konu içerisinde potansiyel müşteriler için; ben yandım siz yanmayın uyarılarım sansürlenmiş. Ağrılara alıştık diye konu başlığımı olur! Ülkede ironi yapabileceğin mecra bile kalmamış! Yataş Enza Home ürün alırken 40 kez düşünün, eski bilindik kalitesinde değiller!

  • Yataş Temsilcisi1 g

    Sayın AYTAC A, İletmiş olduğunuz konu ilgili birimlerimiz tarafından hassasiyetle değerlendirilmiştir. Konu hakkında tarafınız ile iletişime geçilerek bilgilendirme yapılmıştır. Saygılarımızla, YATAŞ A.Ş Bize buradan da ulaşabilirsiniz; Web: www.yatasbedding.com.tr Hizmet Merkezi: 444 0 987

  • Yataş Temsilcisi1 g

    Sayın AYTAC A, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz. YATAŞ ailesi olarak her türlü taleplerinizin işleme alınması ve şikayetlerinizin çözüme kavuşturulması adına gereken hassasiyet öncelikli hedeflerimiz arasındadır. İletmiş olduğunuz konu ile ilgili en kısa sürede tarafınızla iletişime geçilecektir. Saygılarımızla, YATAŞ A.Ş Bize buradan da ulaşabilirsiniz; Web: www.yatasbedding.com.tr Hizmet Merkezi: 444 0 987

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler