Yataş 'tan  Yeni Aldığım Üründe  Yatak Rayı Çıktı

Tuğsan Tuğsan08 Ekim 17:36

2020 yılının 2. Ayında alınan 00752385 140x190 ölçüde olan silver Therapy yaylı yatak eve teslim geldiğinden itibaren ürünle sorun yaşamaktayım. Bariz ve son derece rahatsız olan defolu gelen ürün için defalarca firmaya geri dönüş yapıp ürünü iade vermek istediğimizi eşim ve ben belirttik bunun üzerine “ kullandıkça yumuşar rahatlar ” üzerine bir cevap aldık ve evimize hediye nevresim gönderildi adeta dalga geçer gibi. Bugün ürün misafir odasında durup daha hiç kullanılmamasına rağmen rayı yukarı doğru dahada çıkmaya atmaya başlamıştır, üstelik birlikte aldığım 01067361 numaralı 140x190 olan new conform Plus baza ve başlık seti ölçüleri 130x180 şeklindedir ve yatakla uyum sağlamamaktadır. 

Defalarca şikayet oluşturup müşteri temsilcileriyle yaptığım görüşmeler sonucunda dalga geçilir gibi hediye nevresim takımı ile çözüm oluşturulmaya çalışılıyor. Elimdeki faturam ve bu ürünlerimle artık bu hafta ürünlerim. İadesi alınmaz ise tüketici hakkımı arayarak Yataş bedding i dava edice. Rayı çıkmakta olan bir yatağın iadesi alınmaması can güvenliği açısından büyük ölçüde tehlike yaratmaktadır böylesine büyük bir firmanın yanlışını hatasını defolu ürününü iade almayıp hediye nevresim takımı göndermek istemesi büyük ayıptır. Sahip olduğum haklarımı arayacağımı belirtmek isterim. Paramın iadesini acil talep ediyorum.

Gelişme :

14 Ekim 12:54

Defalarca oluşturduğum şikayet talepleri üzerine eve gönderdiğiniz ekiple bize denilen açıklama size ulasan bilgi bana gelen bilgi birbirinden son derece farklı resimlerle birlikte şikayet oluşturdum eve gelen çetin bey servisten yatakta sorun olduğu üretim hatası olduğunu söyledi ses kaydı dahi tuttum şimdi de onay bekliyorum görünen koy kılavuz istemez daha neyi bekletiyorsunuz 8 ay oldu! Bir de bugün ürünün tadilatı olabileceğini öğrendim saka mi yapıyorsunuz bu bir rezalet yepyeni yatağı rayı çıktı diye ben niçin tadilat kabul edeyim paramı iade edin rezil bir çalışma etiğine sahipsiniz sızı şikayet edebileceğim her mecraya şikayet edeceğim

Cevaplar

profile-icon Tuğsan 09 Ekim 19:26

3 gündür arıyorum kimse geri dönüş yapmıyor eve bir eksper sorumlu gönderip durumu anlamak zor değil sorunu söylediğimden bu yana gecen vakit 7 ay. Daha fazla beklemeye sabrim yok yatak kullanılsa ray çıkıp canımıza zarar verse bunun sorumluluğunu demek ki Yataş alıyor. Bir an önce sorumlu ekibin evimden bu yatak ve bazanın alınmasını bekliyorum bu büyük bir ayıp ve rezillik 7 ay çok büyük bir zaman dilimi pazartesi günü ilk isim sizi dava etmek olacak Tüketici Hakları'na zaten şikayetimi gerçekleştirdim.

Yataş Logo Yataş 09 Ekim 08:35

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili olarak çözüm merkezimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinize www.yatasbedding.com.tr ve www.enzahome.com.tr adreslerimizdeki canlı destek hattımıza yazarak veya 444 0 987 numaralı iletişim merkezimizi arayarak hızlı ve kolayca destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yataş Grup

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler