Yataş Somoni Baza Ve Ionic Energy Yatak Kusurlu

Leyla Leyla17 Eylül 15:13

Geçen yıl Nisanda aldığım yatak ve bazadan şikayetçi olmuştum. Bazanın arka kısmını kapalı kasa olmadığı ve yatağında çok rahatsız olduğuna dair. 3 Servis geldi olmadı ve sonra Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurdum kaybettim. Nedeni malum. Görerek almışım. Ben mağazada bazaya bakınca kimse bana bazanın kasasının arka kısmının açık olduğunu söylemedi, orada başlık takılı görüyoruz, başlık almadığımızı söylediğimiz halde uyarılmıyoruz, eğitimsiz elemanlar ve bel fıtığım olduğunu söylediğim için aldığım yatak vücut ısısına duyarlı diye söylenmedi. 

1 yıl önce aldığım ve doğru dürüst yatamadığım yatağı başka birine verdim ve i**** gibi güven veren bir firmadan tekrar aynı paraya aldım. Şimdi dingin bir uyku ile uyanıyorum. 

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Yataş Logo Yataş 18 Eylül 08:24

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili olarak çözüm merkezimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinize www.yatasbedding.com.tr ve www.enzahome.com.tr adreslerimizdeki canlı destek hattımıza yazarak veya 444 0 987 numaralı iletişim merkezimizi arayarak hızlı ve kolayca destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yataş Grup

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler