Yataş Smart Track Hatası!

Eyüp Eyüp20 Temmuz 18:26

Yoğun çalışma temposu nedeniyle kaliteli uyku ümidiyle bu te en iyilerden denilen yatalı tercih ettik. Yataş ta kesinlikle pişman olmayacaksınız denilerek önerilen en üst düzey iki yatak dan biri olan Smart track ı aldık. (Aynı zamanda Smart match de yaptık.) Yatak 5. Ay da tüm konforunu kaybetti yayları çöktü hiçbir vücut desteği kalmadı hem benim hem eşimin yattığı yerler çökük orta da yatılmayan yer tümsek bir hal aldı. (not ben 75 eşim 60kg) servis yetkilileri geldiklerinden gözle görünür yaylarda herhangi çıkma kopma olmadığı sürece yapılabilecek bir şey olmadığını söyledi eğer bu fiyatta bir yatak da onlar olacaksa fabrikayı kaptın zaten. Defaaten müşteri hizmetlerine de memnuniyetsizliğimi bildirsem de herhangi bir yanıt alamadım işin özeti 6000 TL verip alınan ama 1 yıl bile olmadan hurdaya çıkan bir yatak.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Eyüp 23 Temmuz 18:37

Evet firma kaliteli yaklaşıma devam ediyor! Ertesi gün müşteri hizmetleri ürünün tekrar incelenmesi için teknik ekip ten aranarak değerlendirmek üzere geleceklerini belirttiler ancak 2 gün geçmesine rağmen ne arayan var ne de soran daha teknik ekip gelmesi bile ayarlanamazken biz sorunumuzun çözülmesini bekliyoruz.

Yataş Logo Yataş 21 Temmuz 08:53

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili olarak çözüm merkezimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinize www.yatasbedding.com.tr ve www.enzahome.com.tr adreslerimizdeki canlı destek hattımıza yazarak veya 444 0 987 numaralı iletişim merkezimizi arayarak hızlı ve kolayca destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yataş Grup

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler