Yataş Siparişi Zamanında Teslim Etmiyor

Zeynep Zeynep3 hafta önce

18 Haziran 2020'de Ankara Batıpark Enza Home&Yataş mağazasından iki yatak ve iki baza sipariş ettim. Teslim zamanı çok önemli olduğu için istediğim vakitte teslim edebileceklerini söyleyip zaman konusunda garanti vererek ürünlerinin satışını gerçekleştirdiler. Eğer istediğim vakitte gelmeyecekse almayacağımı da belirttim. 3Temmuz günü ürünün hangi aşamada olduğunu ve teslimat bilgilerini kontrol etmek için mağazaya gittim. 3 Temmuz'da sipariş fabrikadan çıkmış sevk için bekliyor dediler. 

En geç 11 Temmuz'da ürünlerin evimde olmasını istediğimi söylediğimde, o zamana kadar mutlaka sevk edileceğini de eklediler. Bugün, yarın için durumu kontrol etmek istediğimde ürünlerin hala fabrikada olduğunu öğrendim. Üstelik her birim üzerinden sorumluluğu atmaya çalıştı. Mağaza teslimat başka bir şehre yapılacağı için, sorumluluk bizde değil diyor. Çağrı merkezi sevk için onayı mağaza verecekti diyor. Nihayet anlaşıldı ki kimse sevk için bir onay vermemiş, tabii bu kadar umursamaz tavır insanın, ürünlerin gerçekten üretilip üretilmediği konusunda da şüpheye düşmesine sebep oluyor. 

Elbette insanın başına böyle bir gelince açıp yorumları okuyor; meğer Yataş gerçekten çok problemliymiş.Ürünleri satana kadar muhteşem, parayı aldıktan sonra böylesi umursamaz bir tavır. İnanılacak gibi değil. Boş evime gideceğim ve haftalar öncesinden planlayıp aldığım yataklar zamanında teslim edilmediği için mağdur olacağım/oldum.Şikayeti bildirmek önemli ama bir de resmi yollarla da hak aramak lazım. Ve bu konuda ne gerekirse yapacağım. Bir de bir daha asla Yataş'tan hiçbir şey almayacağım. Yaşadığım stres bana yetti.

Cevaplar

Yataş Logo Yataş 3 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili olarak çözüm merkezimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinize www.yatasbedding.com.tr ve www.enzahome.com.tr adreslerimizdeki canlı destek hattımıza yazarak veya 444 0 987 numaralı iletişim merkezimizi arayarak hızlı ve kolayca destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yataş Grup

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Ekrem 1 hafta önce  

    Son aldığım bilgi. Horoz Lojistik ile anlaşmalarını iptal ettikleri yönünde. Bu da 1 ay daha bekleriz anlamına gelir.

  • profile-icon Yiğit 3 hafta önce  

    10 gün önce 5 yatak aldım Yataş resmi online sitesinden. Teslimat tarihi veremiyorlar Bence Yeni bir tosuncuk vakası patlayacak o ciftlikbankti bu yatakbank vakası satıyorlar parayı alıyorlar ortada yatak yok

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler