Yataş ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Yağız'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

Yataş Sevkiyat Gecikmesi Ve Servis Kalitesizliği

638görüntüleme
Yağız
Yağız 23 Kasım 2020 18:29

Türkiye'nin en köklü Yataş bayiilerinden birinden 11 Ekim'de aldığım yatak ve 1 adet l koltuk takımımı 4-6 hafta arası teslim edeceklerini söylemişlerdi. Aldığımın 5. Haftası ürünlerin durumunu öğrenmek için aradığımda teslim tarihinin 6 Ocak'a ertelendiğini söylediler. Bir süre uğraşınca sevk tarihini 18 Aralık'a çektiler. 18 Aralık'ın da geç olduğunu, 9 haftaya denk geldiğini, bari yatağın erken gönderilmesini talep ettim. Günlerce uğraştıktan sonra yatağın 10 Kasımda sevkiyata hazır olduğunu söylediler hatta sevkiyat randevusu için arayacağız sizi dediler, fakat aramadılar. Sonra neden aramıyorsunuz diye aradığımda ise, 10 Kasım'da güya hazır olan yatağımın 18 Aralıktan önce teslim edilemeyeceğini söylediler. 10 Kasımda sevkiyata hazır olan yatak 3 gün içerisinde sevk edilmeyecek bir duruma gelip nasıl 18 Aralık'a erteleniyor akıl alır gibi değil, hem de kendileri sevk edeceklerini söylemişken? Önce hazır haftaya sevk edeceğiz diyorlar sonra aramayıp, hiç sebep vermeden kafalarına göre 18 Aralık'a erteleniyor. Yatak depoda bekletiliyor ve gönderilmek için 18 Aralık bekleniyor. Ürünlerin teslim tarihinin ertelendiğini haber vermedikleri gibi 10 Kasımda yapılmış olan yatağım için şimdi aradığımda da ürün bilgilerini göremediklerini söylüyorlar. Bir çalışanları başka diğeri başka konuşuyor. Göremiyorum, ulaşamıyorum, sistem hata veriyor diye diye insanları oyalıyorlar. Aciliyete hiç saygıları yok. Şu an kış vakti yerde uyuyorum bundan daha acil ne olabilir. Rezillik diz boyu, hayatımda hiç bu kadar keriz yerine konmamıştım.

Yataş Logo
Yataş24 Kasım 2020 08:09

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili olarak çözüm merkezimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinize www.yatasbedding.com.tr ve www.enzahome.com.tr adreslerimizdeki canlı destek hattımıza yazarak veya 444 0 987 numaralı iletişim merkezimizi arayarak hızlı ve kolayca destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yataş Grup

  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Selçuk
Selçuk25 Kasım 2020 03:37
 

Teslim süresi üzerinden 10 gün geçti. Şimdi 1 ay diyorsunuz. Sözleşmedeki 17 Kasım'a uymayarak yasal ediniminizi yerine getirmediniz. Sizi dava etme hakkım var artık. Sosyal medyada 3 ayda gelen varmış. Biz resmen adınızdaki yatak ismine kandık.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler