Yataş Seven Z Lateks Yatakta Şiddetli Bel Ağrısı Ve Koku

Atakan Atakan4 hafta önce

17 Ağustos 2020 tarihinde İzmir Gaziemir Yataş'tan peşin olarak aldığımız 200*200 seven z lateks yatak 16 Eylül'de evimize teslim edildi. 17 eylülde nikahımız oldu. 3 gün şiddetli kokudan kapı pencere açık havalandırdık, odayı kullanamadık ve yatakta da yatmadık. Ve ardından son 3 gündür yatağı kullandık. Her sabah uyandığımda çok şiddetli bel ağrısı ile karşılaştım. Dün öncelikle Gaziemir Yataş'ı aradım şiddetli bel ağrım olduğunu anlattım, satılan ve teslim edilen malın geri alınamayacağını söylediler. Ardından Yataş müşteri hizmetlerini aradım ve bel ağrısı için kesinlikle kayıt oluşturamadıklarını ve sadece koku için kayıt açabileceklerini ve ısrarla satılan ürünün iadesi olmadığını söylediler. Koku için açtıkları kayıt numaramız: 5770814. 

Ben İzmir Gaziemir Yataş bayiine de ve müşteri hizmetlerindeki görevli arkadaşa da yatağı onlardan aldığımız alezle birlikte kullandığımızı yatağın tertemiz olduğunu ve bu bel ağrısıyla kullanamayacağımızı ve gerekirse fiyat farkı vererek sertlik derecesi daha yüksek bir yatakla değiştirilmesini dahi teklif ettim. Ancak her iki taraf da ezberletilmiş aynı cümleleri tekrar ettiler. Eşim de ben de yıllardır Yataş yatak kullanıcılarıyız. İlk kez böyle bir sorunla ve çözümsüzlükle karşılaşıyoruz. Yataş'ın sitesinde 120 gün kullanın memnun kalmazsanız değiştiririz yazdığı halde 3 gün kullandığımız yatağın inatla değiştirilememesi çok can sıkıcı. Hatta dalga geçer gibi 20-25 gün kullanın beliniz alışır denildi. 

Mağazadaki satıcı arkadaşa benim yıllardır kullandığım sertlik derecesi 4 olan Yataş Prestige Prime olduğunu söylediğim halde bana sertlik derecesi 2 olan seven z lateks yatağı önermesi de yaptıkları işi bilmediklerini göstermekte. Maalesef durum bu. Yatağımızın daha sert bir yatakla değiştirilmesini nasıl sağlayabiliriz? Buna ilaveten bazayı, başlığını ve alezleri de Yataş'tan aynı yerden aldık. Yatak başlığımız Gaziemir Yataş'taki i*** hanımın yanlış başlık sipariş girişi nedeniyle hala teslim edilmedi. Siz Yataş olarak yıllardır sizin ürünlerinizi kullanan ve diğer markalara göre kaliteli diye pazarlık yapmadan ürünlerinizi alan daimi müşterilerinize böyle mi davranıyorsunuz?

Cevaplar

profile-icon Atakan 4 hafta önce

Otomatik cevap istemiyoruz. Lütfen gerçek çözüm üretin.

Yataş Logo Yataş 4 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili olarak çözüm merkezimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinize www.yatasbedding.com.tr ve www.enzahome.com.tr adreslerimizdeki canlı destek hattımıza yazarak veya 444 0 987 numaralı iletişim merkezimizi arayarak hızlı ve kolayca destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yataş Grup

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler