sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Yataş Servis Hizmet Yetersizliği

Kezban Kezban15 Kasım 2019 19:35

20 Ekim 2019 Yataş Florya Showroom bayisinden sidney baza 120x200 ve Fresh sense pedli yaylı ortopedik yatak aldım. En geç 18 Kasım teslim edileceği söylendi. Bugün beni arayarak yatak ancak 20 Kasım 2019 dan sonra depoya gelebilir dendi. Ben 1. Taksitini ödedim, bel fıtığım sayelerin bir tık daha ilerledi halen ne yapabiliriz diyorlar. İlle her gün fabrikayı, müşteri hizmetlerini arayıp bağırmak çağırmak mı lazım? Ancak böyle hızlı hareket edelermiş. Yataş adınız imajınız böyle yayılıyor. Yetişemiyorsanız Reklamlara harcadığınız parayı çalışanlara yatırın. Ben yatağı kullanmadan iade hakkımın 30 günü geçecek. Yataş beni arayıp beceriksizliğinize kılıf arayacağınıza işinizi yapın.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Kezban 26 Aralık 2019 14:20

Yataş dan arandım 0212 709** ismimi alıp beklettiler sonra çok geçmeden telefonu kapattılar. Arkadaşından tam 3 kere aradım ikincisinde telefon meşgule alındı diğerlerini açmadılar. 20 Kasım'da getirdikler baza kırık çıktı bugün 26 Aralık olmuş halen hatalarını telefi etmiyorlar üstüne söyliyecekleri laf olmayınca kurumsal bir firmaya yakışmayacak hareketler yapıyorlar. İsmi olmayan. Bir marka bile malının arkasında durur. 2500 para verdim yatak gıcırdar baza kırık ayaklarının hepsi farklı. Ödediğim her kuruş ve beni günlerce uğraştırmaları cabası.

profile-icon Kezban 22 Kasım 2019 11:02

Tek teşekkürüm Yataş İstanbul Florya Showroom yetkilisi Sancar Bey’dir. Gerçekten çözüm için elinden geleni yaptı ve aldığım ürn gününde geldi. Çözüm için telefonda konuştuğunu zannedenleri yerinden kaldırın dışarıda daha zeki insanlar o işi hak ediyor.

profile-icon Kezban 20 Kasım 2019 16:08

Ayrıca Perihan h. Teşekkürümü geri alıyorum. Çözüm sürecinden anladığı buraya yazı yazdırmak. Türkiye deki en büyük sorunlarda bir zaten insan İnsan kaynaklarının kime göre neyi kimleri işe aldıkları. Çözüm benim mağduriyetimi gidermektir oraya teşekkür yazdırmak değil. İş yaptım sanıyor hanımefendi en kısa sürede bir Tdk sözlüğü kullanmalı bazı kelimelerin anlamını yanlış biliyor.

profile-icon Kezban 20 Kasım 2019 15:44

Şikayetimden sonra beni defalarca Yataş'tan aradılar. Perihan hanım teşekkür yazdırdı. Bugün gelmesi gereken yatak gelmiyor. Teşekkür yazıldı bende unutup insan gibi konuştum ne de olsa gerek kalmadı yatağı getirmeye. Sakın beni aramayın 120 günlük iade hakkımı kullanıyorum ve almayacağım yatağı. Bu işinde peşini bırakmayacağım. Ben adalet öğretmeniyim hakkımı çok iyi biliyorum. Tekrar ediyorum sakın benimle iletime geçip yağcılık yapmayın.

profile-icon Kezban 19 Kasım 2019 16:47

Perihan hanıma teşekkür ederim

Yataş Logo Yataş 17 Kasım 2019 18:42

Merhaba, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz.Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon,sms ya da E-mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Yataş olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, Web: www.yatasbedding.com.tr Çağrı Merkezi: 444 0 987

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler