Yataş Satış Temsilcisinin Müşteriye Davranışı!

Onur Onur4 yıl önce

Geçen hafta 2 adet 2 kişilik yatak almak için Masko'da ki Yataş'a gittim. Yazlığa yatak alacağımdan çok da pahalı olmayan modellere yöneldim. Karar kıldığım yatak bazasız 1000 TL civarındaydı ve baza da alacaktım. Teslimat süresi konusunda konuşurken 1 ay çok uzun süreyi kısaltmak mümkün mü? diye satış temsilcisi 2000 TL'lik yatak alacaksınız bizde 20.000 TL'lik yatak alanlar var onlara öncelik tanıyoruz, diye konuya girince firmanın zihniyetini anladım.

Ucuz yatak alışan umurumuzda değilsin havasındalar, bunun karşılığında servis'de beklemek saçma olur. Bu konuyu Hürriyet'de yazdım, ya satış temsilcilerine eğitim versinler.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Yataş Logo Yataş 4 yıl önce

Sayın Tüketicimiz, Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile ilgili bizleri bilgilendirmiş olduğunuz için teşekkürlerimizi sunarız. 444 0 987 No.lu Yataş Danışma Hattımıza hafta içi 08:00 – 18:00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz. Şikayetiniz ilgili birimlere iletilmiş olup; konu hakkında en kısa sürede dönüş yapılacaktır. Her zaman %100 Müşteri Memnuniyeti ve mükemmellik anlayışı ile çalışan firmamız, siz tüketicilerimizden gelen tüm talepleri büyük bir hassasiyetle değerlendirmektedir. Sizlere daha iyi hizmet sunabilmemiz için, firmamızın ürün ve hizmetleriyle ilgili düşüncelerinizi bizlerle paylaşmaya devam etmenizi rica ederiz

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler