Yataş Satış Sonrası İlgisizlik

Ömer Ömer20 Ağustos 16:30

Yaklaşık 2-3 ay önce Yataş Blue Star yatak aldım. Kullandığım süre boyunca rahat edemedik, sert bir yatak. Konuyla ilgili önce aldığım bayiyi aradım durumu ilettim oda biz bir şey yapamayız müşteri hizmetlerini arayın dedi. Müşteri hizmetlerini aradım durumu anlattım üretimle ilgili bir sıkıntı olmadığını kişisel bir problem olduğu için bir şey yapamayacaklarını söylediler.

 Satarken Smart Mach yapıp yapmadığımı sordu yapıldıysa 120 gün içerisinde iade edilebilir dedi. Ne test yapılırsa yapılsın 10 dakikada yatağın uygun olup olmadığı anlaşılmaz. Satış sonrası hizmet ve tüketici memnuniyeti sıfır.

Cevaplar

Yataş Logo Yataş 21 Ağustos 08:12

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili olarak çözüm merkezimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinize www.yatasbedding.com.tr ve www.enzahome.com.tr adreslerimizdeki canlı destek hattımıza yazarak veya 444 0 987 numaralı iletişim merkezimizi arayarak hızlı ve kolayca destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yataş Grup

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler