Yataş  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Murat'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi
  2 Yorum

Yataş Satış Sonrası Hizmet Yok, Yanlış Ürün Verdiler, Sorumluluktan Kaçtılar

3.676görüntüleme
Murat
Murat 23 Kasım 2020 13:48

2016 senesinde Prestij Prime modelinde bir yatak satın aldım. Aldıktan çok kısa bir süre sonra belimizde rahatsızlık oluştuğu için doktora gittik ve doktor yataktan kaynaklanan bir sorun olduğunu söyleyince sizlere ulaşmış ve servis talebimiz olmuştu. Servis yatağın arızalı olduğunu ve ücretsiz değişeceğini söyledi. Tabi bu arada ben ve eşimin bel ağrısı nedeniyle tedavileri oldu. Yataktan önce hiçbir sorunumuz yok iken ki bu da E-Nabızdaki kayıtlarımızda belirtilmektedir. Yatak sonrası sorunlarımız başlamıştı. Öte yandan yeni yatağımız ücretsiz olarak tarafımıza verildi. 

Geçtiğimiz günlerde yine yatakla ilgili acaba bu yatakta da bir sorun mu var diye servis çağırdık ve yatak kontrolleri yapıldı. Bazaya Kontra plak konulması tavsiye edildi. Buraya kadar yaşadıklarımızı normal bile saymış olsak, sorun şu ki bize verilen yatak Prestij Prime değil Five z diye bir modelmiş, biz en kalitesi olsun bel desteği olsun vs. diye Prestij Prime almışken, değişen yatak bizim onayımız olmadan başka bir ürünle değiştirilmiş. Bu Yataş gibi kurumsal olarak tanıdığımız bir firma için utanç vericidir. İş birliği yaparak sizlere bu konuda ulaştım ve sorunumu anlattım. Çağrı merkezinden çeşitli zamanlarda 3 kez aranarak her arandığında sorunun ne olduğu soruldu ve ben sorunu tekrar anlattım. 

En son aranmam da yatak 2016 senesinde alındığı için bir şey yapamayacakları söylendi. Ben de bu daha büyük bir skandal dedim 4 senedir prestij Prime kullandığımızı sanarken rızamız olmayan başka bir modeli bize zorla kullandırmışsınız. Telefondaki hanımefendi hiçbir şekilde yardımcı olamayacaklarını tarafıma iletmişlerdir. 

Ben de bunun ciddi bir sorun olduğunu ve hukuki yollara başvuracağımı ve hatta başka bir üründe benzer bir olayın başka bir firmada yaşandığını ve dava açıp kazandığımı, size de hiç çekinmeden dava açabileceğimi ve hatta şikayet siteleri, Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarımda yaşadığım mağduriyeti anlatacağımı belirtmeme rağmen çağrı merkezindeki bayan istediğinizi yapabilirsiniz tarzında bir ifade kullanmıştır. Konu ile ilgili son kez iş birliği yapmak ve yatağımın sistemde görünen prestij Prime ile değişimini ücretsiz olarak talep ediyorum. Noter ihtarı için ayrıca adres talep etmekteyim.

Diye Yataş'a bir mail attım ve halen sorumluluk kabul etmemekteler. Hukuki yollarla hakkımı sonuna kadar arayacağım.

Yataş Logo
Yataş23 Kasım 2020 15:01

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili olarak çözüm merkezimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinize www.yatasbedding.com.tr ve www.enzahome.com.tr adreslerimizdeki canlı destek hattımıza yazarak veya 444 0 987 numaralı iletişim merkezimizi arayarak hızlı ve kolayca destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yataş Grup

Murat
Murat1 gün önce

Aramak konusunda sikinti yok herhalde abartısız söylüyorum 20 kere aranmışımdır ama her arayışınızda aynı şeyleri söyleyip durdunuz. Yardımcı olamayacağınızı ifade ettiniz. Yanlış gelen urunu ben fark etmeliymişim vs vs siz yanlış verdiğiniz için bir özür bile dilemediniz. Satış sonrası hizmet yok denecek kadar az bir marka, müşteri kaybetmeniz için yaşadığım sorunları her yerde anlatacağım. Haksiz yere para kazanan bir firmasınız.

  • profile
1 Destekçi
  2 Yorum

2 Yorum

Fatih
Fatih26 Kasım 2020 17:23
 

Yataş gemileri yakmış anlaşılan. Bırak müşteri memnuniyeti, yasa hukuk falan da tanımıyorlar. Peki sonuç ne oldu?

Murat
Murat1 gün önce
 

Ben Marmara Üniversitesinde Öğretim üyesiyim. İslerimin ve derslerimin yoğunluğundan dolayı hukuki işlemlere başlatamadım ama konuyu hukuk fakültesinden arkadaşlar ile görüştüm. Öyle zannediyorumki Yataş için bu davranışları herkese örnek olacak şekilde hak ettiği ile sonuçlanacak ve belki basit bir yaklaşım gibi gelecek ama bu basitlik için normal olduğunu düşünüyorum. Sonuçları da basta Show Tv olmak üzere kanalların whatsuplarinda paylaşacağım.

 1
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler